Луѓето без сертификат, како што сум јас, веќе не сме дел од општеството

„Си-ен-ен“ разговараше со еден од водечките европски антиваксери Пред избивањето на ковид-19, Николас Римолди никогаш не присуствувал на протест, но во текот на пандемијата, во...

Омикрон веќе ја претрка делта, а одново паѓаме во истите стапици

„Атлантик“ за епидемиолошката состојба во САД Со омикрон сѐ е забрзано. Новата варијанта на коронавирусот се шири бргу и далеку. Во време кога делта-сојот веќе...

Омикрон е почеток на крајот

„Атлантик“ ги пренесува искуствата на Американците по појавата на новата варијанта на ковид-19 Имам чувство дека сите што ги познавам имаат ковид-19. За време на...

Ја откажав роденденската прослава поради омикрон, но тоа е ниска цена во однос на...

„Атлантик“ ги пренесува искуствата на Американците со новиот сој на коронавирусот Денес полнам 40 години и планирав да имам забава. Ширењето на делта-сојот ме направи...

Немојте да бидете изненадени кога ќе фатите омикрон

„Атлантик“ ги пренесува искуствата на Американците со новиот сој на ковид-19 Мојата зараза почна со гребење на грлото на само неколку дена пред Денот на...

Доктор заразен со омикрон имал десетици контакти – само еден од нив добил позитивен...

Случајот во Израел дава надеж за улогата на вакцинацијата Кардиологот Елад Маор првично стравувал дека можеби изложил стотици луѓе на коронавирусот кога во саботата станал...

Среќните хобити во заклученото царство на Џасинда Ардерн

Светските медиуми изминатиов период се потсмеваа со мерките кои Нов Зеланд минатата недела ги усвои за заштита од коронавирусот, а Велика Британија беше најгласна...

Првиот случај на коронавирус во Болоња сега има делта-сој

Првото лице кај кое коронавирусот беше идентификуван минатата година во Болоња, сега е повторно инфицирано со делта варијантата на вирусот, пишува весникот „Ил Фато...

Домот како работно место наспроти работното место како дом

Мини-истражување за искуствата од работењето во пандемија „Нова Македонија“ направи една мини-анкета меѓу граѓаните токму на прашањето како се справиле со работата од дома и...

Дали вакцината делува, имам ли доволно антитела по имунизацијата?

Прашање кое се актуелизира со вакцинацијата Сега кога десетици милиони Американци се вакцинирани против ковид-19, многумина се прашуваат - дали имам доволно антинела кои ќе...