Апсурдите на нашата безидејност – ни претстои ли пресврт?

Заштита на македонските национални интереси - претпоставувам дека се однесува на спречување на иселувањето на младите, заштита на рудното и минерално богатство, окрупнување на...

Десетици бизниси од Македонија и Грција ќе ја интензивираат соработката во Солун

Околу 30 бизниси од Македонија предводени од Стопанската комора и 15-20 бизниси од Грција ќе присуствуваат на денешната средба во Трговско-индустриската комора на Солун...

Малишиќ: Одредени компании го поскапеа лебот за 10 отсто, се очекува стабилизирање на цената...

Одредени компании го поскапеа лебот за 10 отсто, велат мелничарите. Тоа, според нив, е импликација на зголемените цени на пченицата на светските берзи и...

„Шпаркасе банка“ со нова понуда за Депозит плус

Шпаркасе Банка АД Скопје продолжува да воведува привилегии за клиентите, следејќи ги пазарните промени, и со тоа да креира атрактивни понуди што одговараат на...

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

Генералниот директор и Претседател на УО на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, зеде учество на конференцијата „Чувари на мудроста“, која по втор пат се одржува во...

Експозитурата на Шпаркасе банка во општина Аеродром на нова адреса

Од денеска, Шпаркасе Банка ја отвора новата експозитура во Општина Аеродром, која претходно се наоѓаше на адреса бул. „Јане Сандански“ бр. 12. Новата локација на...

Да се живее со „контролирана“ инфлација?!

Индексот на ФАО во мај 2024 година сѐ уште е понизок за 2,9 отсто во споредба со истиот месец од 2023 година и сѐ...

Битиќи: Вонинституционално најавеното задолжување ќе го зголеми јавниот долг на 66 отсто од БДП

Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ вели дека јавниот долг ќе се зголеми над 60 отсто од БДП. Контрадикторно е дека ова никаде не е споменато во...

Поевтинува дизелот, цената на бензините останува иста

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика,...

Каракашев: Националната мрежа на земјоделци бара да се направи производна цена за пченицата

Националната мрежа на земјоделци бара Земјоделскиот институт да направи калкулација за нова производна цена за пченицата, пред самиот старт на жетвата. Ѓорѓи Каракашев, претседател...