Градот Охрид со раѓањето на фестивалот доби културен споменик

Отворено 64. „Охридско лето“ Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија приредија незаборавна вечер за публиката на „Охридско лето“ во Античкиот театар,...

„Генеза на хроничната мистерија“ во Куманово

Во центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово е претставен проектот мултимедијален триптих „Генеза на хроничната мистерија“ на Емил Солески. Во просторот каде што...

Излезе од печат романот „Пламенка“ од Петре Димовски

Во издание на „Дијалог“ од Скопје деновиве излезе од печат романот „Пламенка“ од Петре Димовски, што е втор том од избраните дела на овој...

Премиера на македонскиот филм „М“ во Пула

Македонскиот филм „М“ на режисерот Вардан Тозија ќе ја има хрватската премиера во рамките на официјалната конкуренција за наградите „златна арена“ на годинашното 71....

Театар што ги брише разликите помеѓу аматеризмот и професионализмот

Театарот „Чекори“ одбележува јубилеј од 50 години Театарот „Чекори“ постои 50 години и со својата долгогодишна дејност има реализирано низа претстави, во самостојна продукција, но...

„Безгрешна“ – претстава за смислата на раните кои никогаш не зацелуваат

Словенечкиот народен театар од Марибор вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ за публиката на фестивалот „Охридско лето“ ја донесе монодрамата „Безгрешна“. Претставата е адаптција...

Српскиот актер Ѓуричко вечерва пред публиката на „Охридско лето“

Програмата на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со стенд-ап „Шоу биз“ на српскиот актер Никола Ѓуричко што ќе се одржи на сцената „Долни Сарај“...

Силјановска-Давкова: Уметноста е трезор на индивидуалната, но и на колективната меморија, влог во сегашноста,...

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на „Охридско лето“ отворајќи го...

Излезе поетската збирка „Простори“ од Антонио Митриќески

Во издание на здружението за уметност и култура „Дијалог“ од Скопје излезе од печат поетската книга „Простори“ од македонскиот режисер, поет и универзитетски професор...

Студенти ќе го истражуваат творештвото на Ацо Шопов

Избрани првите добитници на стипендија Саранда Мехмеди и Иван Антоновски се првите добитници на стипендијата „Ацо Шопов“, која фондацијата „Ацо Шопов – поезија“ одлучи да...