ФОТОГАЛЕРИЈА: Маестралени концерти на Симон Трпчески во Перт, Австралија

Македонскиот пијанистички виртуоз Симон Трпчески оддржа два концерта во Перт, во рамки на годинешната турнеја во Австралија. Трпчески, во придружба на Симфонискиот оркестар на...

Речиси осум децении збирно место на унапредувачите на македонскиот книжевен јазик

Денеска се избира прв човек на Друштвото на писателите на Македонија Членството на Друштвото на писателите на Македонија денеска на вонредно изборно собрание ќе избира...

Промоција на поетската збирка „Сега ти стануваш јас“ од Д.А. Лори

Книгата „Сега ти стануваш јас“ од поетесата Д.А. Лори, во издание на „Чудна шума“, ќе биде промовирана на 25 ноември во 19 часот, во...

Отворена изложба на Владимир Георгиески во Кичево

Во Центарот за култура во Кичево вечерва за првпат беа претставени дваесетина дела на познатиот уметник Владимир Георгиески од Скопје. За уметничкото творештво на...

Предновогодишна музичка бајка на Сара Мејс и „Крисмас грлс“ со Камерниот оркестар на Битола...

Предновогодишниот период е секогаш резервиран за убави нешта, а 18 декември е датум резервиран за нова предновогодишна концертна бајка, со Сара Мејс и „Крисмас...

„Чуварите на формулата“ во киното „Милениум“

На репертоарот во киното „Милениум“ од вчера започна прикажувањето на мегапопуларниот филм „Чуварите на формулата“ на Драган Бјелогрлиќ, со проекции од 20.30 часот. Во...

Остварувања со различни нијанси на документарниот жанр во Кинотеката

Во Кинотеката во Скопје на 24, 25, 27 и 28 ноември ќе се одржи ретроспектива на филмски остварувања на продукцијата „Петра Пан“. На филмската...

Геоскенирањата на Стибера открија постоење на нови градби

Добиена е дополнителна потврда за простирањето на градбите на акрополниот дел, каде што беше откриена административната зграда на главниот градски плоштад - агората, каде...

Елизабета Клинчаревска-Младеновска гостува во Народниот експериментален театар „Кујтим Спахивогли“ во Тирана

Македонската актерка Елизабета Клинчаревска-Младеновска, гостува во Народниот експериментален театар „Кујтим Спахивогли“ во Тирана (Албанија), со улога во претставата „Отворен пар“ (Çiftii Hapur), од италијанскиот...

Премиера на претставата „Како ќе го делиме мачорот“

Премиерна изведба на претставата „Како ќе го делиме мачорот“, по текст и режија на Јане Спасиќ, се одржа во Театарот за деца и младинци...