Бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и...

По повод 18 Април, Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, денеска е овозможен слободен влез во сите национални установи од областа на заштитата...

Седум „оскари“ за „Опенхајмер“, меѓу нив и за најдобар филм

Американската Академија за филмски уметности и науки ги додели „оскарите“ на свеченоста што се одржа утрово во „Долби театарот“ во Лос Анџелес. Филмот „Опенхајмер“ (Oppenheimer)...

Над 2.000 филмови пријавени за 3. издание на Интернационалниот етнографски филмски фестивал „Илинденски денови“...

Интернационалниот етнографски филмски фестивал „Илинденски денови“ е настан кој претставува широк спектар на етнографски филмски теми и авторски пристапи во истражувањето на традиционалниот, но...

Пендаровски одликуваше истакнати уметници: Македонија не сме ние политичарите, Македонија се нејзините артисти

Орден за заслуги за Беговска, Чоревски, Лукаревски, Абази, Николова, Вртев и Унковски Претседателот Стево Пендаровски синоќа на свечена церемонија во Филхармонија, ги одликува со Орден...

Македонските јавни личности за средбите со Лаушевиќ: Жарко беше благородна и исклучително талентирана уметничка...

Кога ќе се случи некој немил настан, се потсетуваме на луѓето со кои некогаш сме имале некаков контакт, соработка, пријателство... По заминуавњето на големиот...

Промоција на „Културолошки точки на Македонија“ во Сплит

Гласно одекна македонскиот збор во Сплит, Хрватска. Во прекрасниот амбиент на градската библиотека „Марко Марулиќ“ во Сплит се одржа промоцијата на збирката „Културолошки точки...

За победникот на „Макфест 2023“ ќе се гласа цела година!

  Единствената награда што беше доделена годинава на „Макфест“ ја добија Лара и Пајак, за песната „Бела“, која беше прогласена за најслушана песна меѓу два...

Ултрамаратон, сеќавања и рози за Тоше по 16-ти пат!

По шеснаесетти пат крушевчани, денес точно напладне, со рози ги пречекаа маратонците што од Нова Градишка трчаа до Крушево, во чест на Тоше Проески. Но...

Во Македонија во 1988-та за првпат во светот е управуван робот преку сигнали...

Во Македонија во 1988 година за првпат во светот е управуван робот преку сигнали од мозокот. Тоа е препознаено од светската професионална организација на...

Сите учесници се победници на 30-то издание на „Охрид фест“!

На летната сцена Долни Сарај вчера се случи незаборавно роденденско издание на 30-от „Охрид фест“. Фестивалот што го положи тестот на времето и ги...