Како „димаксион“ од 1930 го смени автомобилскиот дизајн

Дури и ако никогаш не сте слушнале за Бакминстер Фулер, доколку сте шетале по светот, веројатно, сте ја виделе неговата работа, неговите популарни геодетски...

Иако лошо почна, „Тесла“ за почеток продаде 200.000 возила „сајбертрак“

Со воведувањето на новиот модел на компанијата „Тесла“, наречен „сајбертрак“, интернетот беше преплавен со видеа и текстови за него и речиси сите повлијателни јутубери...

Од четири тркала на две

„Астон Мартин“ го откри својот прв мотор „АМБ 001“. Новиот мотоцикл ќе чини 120.000 долари, а ќе бидат направени само 100, и се очекува да...

„Ламборгини“ го објави „сиан“, својот најмоќен автомобил досега

„Сиан“ е првиот модел на производителот на спортски автомобили „Ламборгини“ со хибриден погон на електрична енергија и гас. Електричниот мотор што го поседува „сиан“...

„Хендерсон стримлајнер“ – не толку обичен мотоцикл

Занаетчиство на високо ниво, кое ги комбинира дизајнот арт деко и мотоциклите Мотоциклот „хендерсон стримлајн КЈ“ од 1930 година може да се смета за „ролс...

На саемите за автомобили доминираат електрични и автономни автомобили

Во поново време се забележува тенденцијата за појавување на нови концепти и автомобили што работат на електрична енергија. Повеќето експерти навестуваат дека иднината на...

Автономни и не толку здодевни автомобили

„Пежо е-леџенд“ е електричен автомобил со високи перформанси Концептот „пежо е-леџенд“ дефинитивно е фаворитот во класата на електричните автомобили. Неговиот дизајн е инспириран од...

Најбавните автомобили во светот

Отсекогаш луѓето се интересирале за брзините кај автомобилите. Вообичаените прашања на автомобилските љубители се: кои суперавтомобили се најбрзи и кој автомобил го поставил новиот...

Најчудните автомобили што некогаш биле дизајнирани

Историјата на автомобилскиот дизајн е полн со смели обиди за создавање различни возила во однос на изгледот и начинот на работа. Најсмелите од овие...

Бојата ја обликува иднината на автомобилската индустрија

Новите видови облоги од боја ќе ги направат батериите поефикасни и ќе помогнат во забележувањето црни автомобили во мракот Автомобилите стануваат сѐ пософистицирани и во...