Дисфункција на Еустихијевата туба

Автор: Д-р Ариф Мемеди, оториноларинголог Еустихијевата туба е мала цевка, долга 3,5 сантиметри, која ги поврзува средното уво со задниот дел на носот, половина коска,...

Д-маноза и уринарни инфекции со ешерихија коли

Ешерихија коли (Escherichia coli) е грам негативна бактерија која е откриена уште од 1885 година и е една од најчестите причинители на инфекции на...

Што ќе ви се случи ако земате премногу витамин Ц?

Медицински совет Само затоа што е здрав и достапен, не значи дека може да се консумира во огромни количества. Што се случува ако земате премногу...

Белодробна емболија – предизвикувачи, препознавање и третман

Автор: Асс. Д-р Ивица Бојовски, кардиолог  Белодробна емболија (БЕ) претставува згрутчување на крвта која го блокира и го запира протокот на крв во артерии во...

Зошто отекуваат нозете и како да се спречи тоа

Медицински совет Отекувањето на нозете е проблем што мачи огромен број жени. Тоа е непријатен симптом, кој создава и естетски проблеми: омилените чевли стануваат претесни,...

Проблемите со мочниот меур настануваат по 40-та година

Медицински совет Неволното истекување на урината или уринарна инконтиненција е чест и сериозен проблем. Нормално, во текот на денот, бубрезите постојано создаваат урина, која преку...

Што е витамин Б1 (тиамин) и што прави тој?

Тиаминот, познат и како витамин Б1, му помага на телото да ја претвори храната во енергија. Го има во живината, гравот, збогатениот леб и...

Што да направите ако се сомневате на хормонска нерамнотежа?

Медицински совет Ако се сомневате дека имате нерамнотежа на репродуктивните хормони, првото нешто што треба да го направите е да ги следите симптомите што се...

Пливањето е вежба за оние со проширени вени

Медицински совет Пливањето е кардиоваскуларна вежба со низок интензитет што помага во борбата против непријатните симптоми на проширени вени. Тоа помага со подобрување на циркулацијата,...

Бенигно пароксизмално позициона вртоглавица

Автор: Д-р Насир Муслиу, оториноларинголог во општа болница „Ферид Мурат“ во Гостивар Бенигна пароксизмална позиционo вртоглавица (БППВ) е болест на вестибуларниот периферен сензорен систем на...