Ако имате недостиг од железо, овој текст е за вас

Колку железо треба да се внесува во текот на денот? Одговорот на прашањето зависи од самиот организам Автор: Д-р Ана Мадиќ Витамините и минералите играат важна...

Потењето ноќе може да биде знак за сериозен проблем

Медицински совет Ако прекумерно и често се потите ноќе, тоа може да биде знак за одредени здравствени проблеми што треба да се лекуваат. Арта Рам,...

Хипертензија – како правилно се мери притисокот и како да го одржуваме нормален

Хипертензијата ретко кога покажува симптоми и обично се идентификува преку скрининг. Некои луѓе имаат главоболки како и зашеметеност, вртоглавица, зуење во уши, пореметен вид...

Воспаленија на уво кај децата: Што да правиме кога се чести?

Најчеста последица од честите повторувачки воспаленија на средно уво е намалениот слух Автор: Д-р Ариф Мемеди, оториноларинголог Воспалението на уво кај децата најчесто се манифестира како...

Кашлица – како се лекува и кога на лекар

Автор: Д-р Ариф Мемеди, оториноларинголог Кашлица (lat. tussis) представува автоматски, природен рефлекс (без човечка волја) кој помага во исфрлање на секрет, разни надразнувачи, туѓи честички...

Симптоми што укажуваат дека главоболката е сериозна

Медицински совет Понекогаш ни служи како предупредување дека сме дехидрирани, дека сме ненаспани, дека треба да прошетаме на чист воздух или да се откажеме од...

Рани симптоми на леукемија што не е тешко да се забележат

Медицински совет Леукемијата е еден од видови на рак што најчесто се дијагностицира кај децата, а кај возрасните најчесто се дијагностицира на возраст од 65...

Витамините треба да се пијат во одредено време

Медицински совет Во зима имаме нагласена потреба да внесуваме повеќе витамини, за да го зајакнеме имунитетот и да спречиме настинки. Меѓутоа, многу е важно кога...

Знаци на недостиг од магнезиум

Медицински совет Многу луѓе живеат со пониски од препорачаните нивоа на магнезиум без воопшто да го сфатат тоа. Според клиниката „Кливленд“ и Националниот институт за...

Веќе не се препорачува секојдневно пиење аспирин

Медицински совет По повеќегодишна препорака за редовно консумирање аспирин за спречување срцев и мозочен удар, научниците сега во тоа гледаат мала корист за повеќето здрави...