Седум начини со кои го оштетуваме видот, без да го сфатиме тоа

Драматично се зголемува бројот на луѓе со оштетен вид, предупредуваат експертите и посочуваат дека во половина од случаите, оштетувањето можело да се спречи, пишува...

Бенигна хиперплазија на простата – што треба да знаат мажите, особено оние над 40...

Вообичаено е да се каже дека „сите мажи ќе добијат бенигна хиперплазија на простатата ако живеат доволно долго“. Одреден степен на БПХ е присутен...

Што чувствува анемичниот човек

Анемија – една од најчестите патолошки состојби кај луѓето Автор: Д-р Љубица Илиеска Анемија е состојба која се дефинира како апсолутно намалување на бројот на еритроцитите,...

Предупредувачки знаци за мозочен удар

Медицински совет Доколку почувствувате ненадејни симптоми слични на мозочен удар што исчезнуваат исто многу брзо, важно е да не ги отфрлате, предупредуваат лекарите. Можеби нема...

Контактен дерматитисис – зошто се јавува и како се третира

Контактниот дрматитис е воспаление на кожата. Се јавува кај сите луѓе и во сите возрасти. Често има карактеристичен модел на егзем, кој е предизвикан...

Зошто е важен витаминот Б12 за бременоста и што може да значи недостигот, објаснува...

Кај нормалните бремености, нивоата на витаминот Б12 паѓаат за 30% до третиот триместар од бременоста. Бидејќи витаминот Б12 игра важна улога во пролиферацијата на...
lekari

Појава на крв во урината – хематурија

Автор: Примариус д-р Илберт Адеми, специјалист уролог Хематуријата се дефинира како присуство на крв односно поголема количина на еритроцити (црвени крвни зрнца) во урината. Крвта...

Невропатската болка најчесто се јавува ноќе – што може да значи?

Невропатската болка може да се провоцира од физичка активност, но може да настане и во состојба на мирување. Неретко се јавува ноќно време, го...

Што е синузитис и како се лекува?

Автор: Д-р Сања Николова, ОРЛ специјалист Синузитис (риносинузитис) претставува воспаление на слузницата во носот и параназалните синуси. Параназални синуси се шуплини во коските на лицето...

Синузитис – проблем што може долго да измачува

Автор: Д-р Филип Петрески Синузитис претставува воспаление на слузокожата која ги обвиткува синусните празнини. Многу научници го поистоветуваат со терминот риносинузитис, бидејќи речиси секогаш покрај...