Лауреати Стојановски, Димитријевиќ, Петровиќ, Рајковиќ…

КФМ ги прогласи најдобрите во 18 категории КОШАРКА - ИЗБОР ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА КФМ ЗА 2022 ГОДИНА Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) ги прогласи најдобрите македонски...

Дончиќ стана првиот играч во историјата на НБА со постигнати 60...

Кошаркарот на Далас маверикс, Словенецот Лука Дончиќ, постави рекорд во НБА. Словенецот ноќеска на натпреварот против Њујорк стана првиот играч во историјата на лигата...

По улица, Новицки доби и статуа во Далас

Далас го победи Лос Анџелес лејкерс, со 124-115, во натпревар од кошаркарската НБА-лига, на денот на кој на легендата на Далас, Германецот Дирк Новицки,...

Неверојатен ден во НБА-лигата

Првпат во НБА-лигата пет кошаркари постигнаа најмалку 43 поени во ист ден КОШАРКА Првпат во историјата на НБА пет кошаркари постигнаа најмалку 43 поени во ист...

Новицки, Паркер, Делибашиќ, Ивковиќ, Жеравица… номинирани за влез во Куќата на...

КОШАРКА Германецот Дирк Новицки, Французинот Тони Паркер, Шпанецот Пау Гасол се НБА-легендите од Европа номинирани за влез во Куќата на славните на кошарката во Спрингфилд...

Букер со личен рекорд влезе во елитен поентерски клуб

Тој на мечот со Њу Орлеанс постигна 58 поени и стана шестиот најмлад кошаркар во историјата на НБА со над 12.000 коша, по Џејмс,...

НБА именува шест награди по легендарни кошаркари

Наградата наменета за најкорисниот кошаркар (т.н. МВП) во НБА-лигата се преименува во „Трофеј Мајкл Џордан“. Тоа е еден од шесте новодизајнирани трофеи именувани по...

Џејмс го престигна Чембрлен

КОШАРКА - НБА Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс го загубија дерби-дуелот со Бостон (118-122), но она што остави посебен печат на овој меч е што...

Ашаданов: Гледам голем квалитет во нашиот тим

Честитки до девојките, кои се издигнаа и покажаа дека можат да играат против најдобрите во светот, вели селекторот Александар Ашаданов КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП...

ЛА лејкерс победи во меч со вкупно 281 поен

КОШАРКА - НБА Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс славеа на гости на мечот со Сан Антонио со 143-138 (33-34, 37-34, 36-29, 37-41), во меч во...