Стојановски: Добар тест за сите, а искуство за помладите

Прв противник на црвено-жолтите, кои ќе настапат без повредениот бек Димитријевиќ, е селекцијата на Израел (18 ч.) КОШАРКА - ДЕНЕСКА МАКЕДОНИЈА ГИ ПОЧНУВА ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА...

Македонија без Димитријевиќ во Талин

Селекторот Јончевски, наместо повредениот плејмејкер, во репрезентацијата го повика младиот Андреј Шошкиќ КОШАРКА - ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛОИ 2024 Македонската сениорска кошаркарска репрезентација, предводена од селекторот Александар Јончевски,...

Јончевски: Шансата ќе ја бараме против Естонија

Естонија ни е должник, а секако ќе ги измериме силите и на претстојниот турнир во Талин каде што ќе биде домаќин. Литванија, секако, е...

Надежите против Словенија во осминафиналето

Македонија во својата група ja совлада Белгија (63-57), а загуби од Франција (32-60) и од Литванија (52-95) КОШАРКА - ЕП ДО 16 ГОДИНИ Машката кадетска репрезентација...

Литванија, Естонија и Полска ривали на Македонија

Со оглед на тоа дека Полска е еден од кодомаќините на ова ЕП, таа веќе има обезбедено директен пласман, па место во завршниот дел...

Бугарија и Грција можни ривали

Можни противници на црвено-жолтите се Литванија, Грција, Италија и Германија од вториот барабан, Чешка, Полска, Турција и Ц. Гора од третиот и Унгарија, Естонија,...

Познати учесниците во квалификациите за ЕП 2025

КОШАРКА По одигрувањето на натпреварите од претквалификациите, познати се сите репрезентации што ќе настојуваат да обезбедат пласман на Европското првенство (ЕП) во кошарка за мажи,...

Таураси прва жена со уфрлени 10.000 коша

КОШАРКА - ВНБА Членката на клубот Феникс Меркјури, Дијана Таураси (41), стана првата кошаркарка во историјата на женската професионална лига на САД (ВНБА) на која...

Шекил О’Нил ја одбра најдобрата петорка на сите времиња

КОШАРКА - НБА Во неа заедно со Џонсон, Брајант, Џордан и Џејмс се смести и себеси Легендарниот НБА-центар во најсилната кошаркарска лига во светот, Шекил О’Нил,...

Ти Џеј Шортс: На секој натпревар ќе одиме на победа

Мило ми е што се вратив во репрезентацијата, екипата и селекторот ми посакаа добредојде и со нетрпение очекувам повторно да го облечам дресот на...