Нов рекорд на Кајл Хајнс во Евролигата

Американскиот кошаркар досега одигра 393 меча и го надмина досегашниот лидер, Литванецот Јанкунас. Хајнс е рекордер и според офанзивни скокови во Евролигата, трет е...

Шортс и со Париз продолжува како што играше во ЛШ

Македонскиот репрезентативец со 20 поена беше најефикасен во убедливиот триумф на Париз над Вулвс (107-78), а имаше и девет асистенции и три украдени топки,...

Почнува 67-та сезона на Евролигата со неколку измени

Шест тима директно ќе играат во плејофот, а четири ќе разигруваат за уште две места. Измените на правилата, пак, вклучуваат дополнителна можност тренерите на...

Тренерите ќе можат да бараат два челенџа во Евролигата?

КОШАРКА Наместо еден, тренерите на екипите од кошаркарската Евролига во сезоната 2023/2024 ќе имаат право на два т.н. челенџа (барање за проверка на судиска одлука)...

Почнува Интерконтиненталниот куп на ФИБА

КОШАРКА Интерконтиненталниот куп на Светската кошаркарска федерација (ФИБА) почнува денеска во Сингапур, а во конкуренција на шест екипи Европа ја претставува германскиот Телеком баскет Бон,...

Ашаданов: Целта останува иста

Македонија е во групата Г, заедно со првиот фаворит Србија, Украина и со Португалија, а дуелите ќе се играат од ноември годинава до февруари...

Тимовите ќе можат да одмораат само по една ѕвезда по натпревар

КОШАРКА - НОВИ ПРАВИЛА ВО НБА-ЛИГАТА НБА-тимовите ќе можат да одмораат само по една кошаркарска ѕвезда по натпревар во новата сезона според новите правила во...

Шредер ја предводеше Германија до светското злато, Србија потклекна во вториот...

Германија по првпат во својата историја го освои Светското првенство во кошарка, откако по финалето во Манила, со далеку подобра игра во второто полувреме...

Германија вторпат полуфиналист

КОШАРКА - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Репрезентацијата на Германија утре ќе игра со селекцијата на САД во полуфиналето на Светското првенство (СП) во кошарка во Јапонија, Индонезија...

Продолжува трката за медалите на СП и за пласман на ЛОИ

КОШАРКА - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Србија прва се пласира во полуфиналето и в петок ќе игра со победникот од дуелот Словенија - Канада. Во второто полуфинале...