Се засилува потрагата по исчезнатиот кај Желино, вклучен полициски хеликоптер, ќе бараат и нуркачи-специјалци

Согласно информациите во Центарот за управување со кризи (ЦУК), добиени од ангажираните субјекти - институции од Системот за управување со кризи (СУК) и денеска...

Продолжува потрагата по возачот и евентуални сопатници од автомобилот што падна во Вардар

Продолжува потрагата по возачот и евентуални сопатници од автомобилот што вчера излета во реката Вардар кај тетовско Желино, известуваат медиумите. Возилото „фолксваген голф 4“...

Зеќири не бил запознаен со софтверот што го набавил Рашковски

Поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зеќири, сведочеше против неговиот претходник во оваа институција, Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше за системите кои...

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека е забранет, сведочеше Трајковски

Поранешниот владин секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток од прст), иако...

Ламбе Алабаковски осуден на условна казна од шест месеци

Ламбе Алабаковски, кој пред неколку месеци го подмета пожарот во културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола, е осуден на условна казна од шест месеци. Според информацијата...

Автомобил излета во Вардар кај Желино, се трага по патниците

Тетовската полиција информира дека по излетување на возило во реката Вардар кај Желино почната е потрага по луѓе во водотекот. Околу 11.30 часот во...

Билтен

Триесет и еден возач користеле полициски флешери и несоодветно затемниле автомобилски прозорци Во периодот од 19.9.2022 до 25.9.2022, Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола...

Кампањскиот пристап против рибокрадството не е ефикасен

ПОВТОРНО МНОГУ ЗАПЛЕНЕТИ МРЕЖИ ЗА НЕЛЕГАЛЕН РИБОЛОВ НА ОХРИДСКАТА ПАСТРМКА Поради немањето ефикасно проактивно превентивно и решително репресивно дејствување на надлежните, дури и СКУБА-нуркачите и...

Татко осомничен за убиство на тримесечниот син во Скопје

Oсновното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 44-годишник, кој при вршење семејно насилство го усмртил сопственото дете. Од ЈО информираат дека...

Судска медицина: Доколку Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал многу поголеми...

Доколку ракометарот Денис Тот немал повреда на 'рбетниот мозок, ќе преживеел. Ова го покажува вештачето на Александар Станков, директор и доктор во Судска медицина...