Со сослушување на вештакот Зекири, продолжи судењето за случајот „Ласкарци“

Со сослушување на вештакот Зекирија Зекири, кој е дел од имот што го изготви супервештачењето за предметот денеска во Основниот кривичен суд во Скопје...

Пожар на Галичица од албанска страна

Постои можност пожарот на Галичица да се спушти кон пониските делови на планината и да ја загрози високата шума од страната на Преспанското и...

Опожарени три возила во подземна гаража во Скопје

Во скопската полиција синоќа по полноќ било пријавено дека во подземна гаража на улицата „Босна и Херцеговина“ настанал пожар во неколку возила. По полицискиот увид...

Притвор за пет лица поради физичка пресметка во Гостивар

Петмината осомничени биле учесници во физичка пресметка во Гостивар, каде на 14 ноември годинава, во 14 часот во центарот на градот, на улицата „Браќа...

Кривичен ја објави повратницата од доставата на наредба за спровод од затворот во Струга

Судечкиот совет кој постапува по предметот, на денешната главна расправа, по добивање на информацијата дека обвинетиот не е спроведен од Затворот Струга, пред сите...

Марихуана пронајдена кај турист на аеродром во Скопје

Полицијата информира дека на скопскиот аеродром кај турист при контрола е пронајдена марихуана, патникот е приведен.  -На 17 декември 2018 година во 22,10 часот на...

Мијалков: Не сум имал допирна точка со партиската каса, никој не спомнал дека недостасуваат...

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, обвинет во предметот „Плацови на Водно“, на денешното рочиште за овој случај побара од судот да ѝ верува...

Спасовски не одговараше на прашања за сообраќајката на пресот за буџетот

Министерот за внатрешни работи не одговараше на прашања за автобуската несреќа во Бугарија, на денешната прес-конференција за граѓанскиот буџет на МВР за 2022 година. Министерот...

Приведени 15 лица синоќа во Скопје за непочитување на полицискиот час

Полицијата синоќа за еден час привела 15 лица кои не ја почитувале забраната за движење. Министерството за внатрешни работи информира дека вчера на подрaчјето на...

Тешко повредено 7-годишно дете на патот Неготино-Демир Капија

На автопатот Неготино – Демир Капија денеска во раните утрински часови, теренец марка „тојота РАВ 4“ излетал од патот. Како што информираат од МВР, возилото...