РСВ инфекција – како да се заштитат децата

Овој вирус се пренесува преку директен контакт и преку капков пат (кашлање, кивање). Оттука, сосема е разбирливо што најподложни на инфекција се децата кои...

Зошто децата брзо учат? Тајната може да биде сведена на едно соединение во мозокот

Децата учат побрзо во споредба со возрасните, нивниот мозок во развој собира информации со неверојатно темпо. Нивните неврони не само што полесно го инкорпорираат...

Како да го тргнете детето од паметните уреди во зимскиот распуст?

За време на зимскиот распуст активностите на отворено се намалуваат, па родителите, најчесто за да си олеснат себеси, им дозволуваат на децата да минуваат...

Јапонија дава по 7.500 долари по дете за семејствата што ќе се иселат од...

Јапонската Влада нуди милион јени (7.500 долари) по дете на семејствата што ќе се иселат од главниот град Токио, со цел да ја насочи...

Голем број на деца со овчи сипаници: Како се пријавуваат и за кого се...

Епидемиолозите појаснуваат дека периодот на инкубација на вирусот трае од десет до 23 дена, а заболените пак се најзаразни двата дена пред да се...

Средоземноморската исхрана ја намалува опасноста од прееклампсија кај трудниците

Бремените жени кои јадат средоземноморска храна имаат 25 отсто помала веројатност да развијат прееклампсија, покажа ново истражување. Позитивното влијание е особено забележливо кај мајките...

Кога детето се однесува грубо и провокативно: Не викајте, но поставете граници

Повеќето деца минуваат низ фази на „испробување“ на грубо однесување, а нивните родители не се исклучок. Колку и да е вообичаена и минлива оваа...

Пет мита за татковството: Има ли дефиниција за добар татко

Можеби најголемиот мит од сите е дека има само една дефиниција за добар татко. Вие сами ја создавате идејата што значи татковство според вас...

Период на вируси и бактерии меѓу децата: Заразноста голема

Респираторните вируси кои ги засегаат горнореспираторните патишта клинички се манифестираат како ринитис, фарингитис, ринофарингитис, тонзилитис, ларингитис,тонзилоларингитис и синузитис Автор: Д-р Бобан Блажевски Од почетокот на училишната...

Кога на лекар за респираторни инфекции: Малите деца се разболуваат од 6 до 9...

Автор: Д-р Јорданка Маџоска, педијатар Што се респираторни инфекции и колку се чести Акутните респираторни инфекции се најчестите акутни заболувања кај човекот и се најчестите акутни...