Децата растени со ќотек и груби критики страдаат во тишина, во кругот на агресијата

Децата растени со ќотек и груби критики не престануваат да ги сакаат родителите. Но, престануваат да се сакаат себеси, велат психолозите Вол, говедо, лузер, глупав...

Воспаленија на уво кај децата: Што да правиме кога се чести?

Најчеста последица од честите повторувачки воспаленија на средно уво е намалениот слух Автор: Д-р Ариф Мемеди, оториноларинголог Воспалението на уво кај децата најчесто се манифестира како...

Кои се најчестите родителски грешки кога децата ќе се разболат во лето

Децата и летото се весела комбинација надополнета со топли, навидум безгрижни денови со високи температури, летувања, капење, долг престој надвор, но не треба да...

Неколку грешки на преамбициозните родители: Нема замена за гушкањето и заедничките моменти

Поминувањето квалитетно време со сопственото дете е поважно од која било воннаставна активност. Ништо не може да ги замени искрена насмевка, гушкањето, топлиот збор...

Телефоните се мирна глава за родителите, но со нив милијардите мозочни клетки побавно се...

ВЛИЈАНИЕТО НА ЕКРАНИТЕ ВО РАЗВОЈОТ НА ДЕЦАТА ОД ПРЕДУЧИЛИШНА ВОЗРАСТ Честото користење на паметен телефон, таблет или компјутер ја зголемува социјалната изолација, одзема време за...

Голем број на деца со овчи сипаници: Како се пријавуваат и за кого се...

Епидемиолозите појаснуваат дека периодот на инкубација на вирусот трае од десет до 23 дена, а заболените пак се најзаразни двата дена пред да се...

Трчање на кеј, фитнес или фудбал со другарите – прво преглед, а потоа физичка...

Физичката активност и рекреативното спортување се одлични за организмот. Но, пред да почнете или да ја зголемите физичката активност, треба да направите лекарски преглед...

Со викање покажуваме беспомошност, не авторитет. Родителски грешки за дисциплинирањето и казнувањето

Викањето „ја премолчува“ пораката што сакаме да му ја пренесеме на детето и води до тоа детето само да го слуша нашиот глас, нашиот...

Грицкање нокти, вртење коса, гризење на усните… – кога да нè загрижат тиковите на...

По дефиниција, тикот се опишува како ненадеен грч, движење или звук што нема цел и лицето не може да го спречи по своја слободна...

Зошто е важен витаминот Б12 за бременоста и што може да значи недостигот, објаснува...

Кај нормалните бремености, нивоата на витаминот Б12 паѓаат за 30% до третиот триместар од бременоста. Бидејќи витаминот Б12 игра важна улога во пролиферацијата на...