Период на вируси и бактерии меѓу децата: Заразноста голема

Респираторните вируси кои ги засегаат горнореспираторните патишта клинички се манифестираат како ринитис, фарингитис, ринофарингитис, тонзилитис, ларингитис,тонзилоларингитис и синузитис Автор: Д-р Бобан Блажевски Од почетокот на училишната...

Голем број на деца со овчи сипаници: Како се пријавуваат и за кого се...

Епидемиолозите појаснуваат дека периодот на инкубација на вирусот трае од десет до 23 дена, а заболените пак се најзаразни двата дена пред да се...

Телефоните се мирна глава за родителите, но со нив милијардите мозочни клетки побавно се...

ВЛИЈАНИЕТО НА ЕКРАНИТЕ ВО РАЗВОЈОТ НА ДЕЦАТА ОД ПРЕДУЧИЛИШНА ВОЗРАСТ Честото користење на паметен телефон, таблет или компјутер ја зголемува социјалната изолација, одзема време за...

Неколку грешки на преамбициозните родители: Нема замена за гушкањето и заедничките моменти

Поминувањето квалитетно време со сопственото дете е поважно од која било воннаставна активност. Ништо не може да ги замени искрена насмевка, гушкањето, топлиот збор...

Како да го тргнете детето од паметните уреди во зимскиот распуст?

За време на зимскиот распуст активностите на отворено се намалуваат, па родителите, најчесто за да си олеснат себеси, им дозволуваат на децата да минуваат...

Висок притисок и на 18 години: Се случува сè почесто и мора да се...

Особено е загрижувачки што многумина не чувствуваат дека имаат проблем, па болеста останува недијагностицирана и нелекувана, а таква може да доведе до сериозни проблеми Имаме...

Пет мита за татковството: Има ли дефиниција за добар татко

Можеби најголемиот мит од сите е дека има само една дефиниција за добар татко. Вие сами ја создавате идејата што значи татковство според вас...

Средоземноморската исхрана ја намалува опасноста од прееклампсија кај трудниците

Бремените жени кои јадат средоземноморска храна имаат 25 отсто помала веројатност да развијат прееклампсија, покажа ново истражување. Позитивното влијание е особено забележливо кај мајките...

Дали имате „токофобија“? Дури 62 отсто од жените страдаат од оваа малку позната состојба

Состојбата наречена „токофобија“ веројатно не ви значи ништо, но лекарите предупредуваат дека постојат големи шанси да ја имате, пишува „Дејли мејл“. Имено, се работи...

Има „деца глуварчиња“ и „деца орхидеи“: Зошто децата различно се справуваат во иста проблематична...

Браќа и сестри од исто семејство, кои на пример доживеале слични трауми, понекогаш поинаку се справуваат со сѐ тоа. За таа појава говори психологот,...