Јасно и гласно информирам, не одев во војска поради здравствен абдоминален проблем, рече Ковачевски

Во 2000 година, согласно сите законски процедури базирани на законот за одбрана од 1992 година, член 51 и во рамки на јавна повеќестепена процедура...

Јас не сум курир да трчам по министрите, рече Џафери откако собраниските прашања почнаа...

Во Собранието претпладнево почна седницата на чиј дневен ред е точката за поставување пратенички прашања. На почетокот од седницата, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ...

САД никогаш не отстапија од поддршката за Македонија

Во пресрет на пристигнувањето на новата американска амбасадорка Агелер во Македонија Уште од осамостојувањето до денес, САД ѝ даваат безрезервна поддршка и помош на Македонија...

Јањатов: Србија е меѓу два огна, под голем притисок за да ѝ сврти грб...

Потпишувањето на дипломатскиот протокол помеѓу Србија и Русија за време на  Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк го стави Белград под голем притисок...

Апасиев ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК: Народот треба да има збор за...

Лидерот на Левица Димитар Апасиев денеска ја поднесе Иницијативата за референдум до Државната изборна комисија. - Денес Левица поднесе предлог за поднесување граѓанска иницијатива за...

Новата американска амбасадорка зборува македонски и веќе работеше во Скопје

Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Македонија на церемонија во Стејт департментот, објави Амбасадата на САД во Скопје. – Амбасадорката Агелер...

Мали држави ретко добиваат ваква шанса да се покажат на голема сцена, истакна Османи

Министерот во Собранието ги претстави приоритетите на претседавањето со ОБСЕ Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска во Собранието, ги претстави приоритетите на претседавањето на...

Отворен Балкан, спуштени рампи и куп скептицизам

ПРО И КОНТРА ВО ОДНОС НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПОЗНАТА И КАКО МИНИ-ШЕНГЕН Најновиот куриозитетен пример за долготрајноста на чекањето на српскиот министер за да ја премине...

Реагираме секогаш кога се нарушува углед: Ковачевски негира дека се премолчуваат бугарски провокации

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско прашање дека властите не реагираат кога се работи за бугарски провокации, а од друга страна МНР експресно...

Свирежите им послужија на бугарските политичари за враќање на топката кон македонските евроинтеграции

Свирежите за бугарската химна на синоќешниот меч помеѓу фудбалските репрезентации на Македонија и Бугарија (0-1) во Скопје не поминаа незабележано меѓу водечките бугарски политичари...