Мицкоски на Орбан му се пожали за несправувањето на Владата со енергетската криза пред...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски денес во посета на Будимпешта оствари средба со премиерот на Унгарија и претседател на...

Државата готви извинување до граѓаните

Извинувањето би се однесувало за сите неправди нанесени кон граѓаните, и тоа од осамостојувањето и стекнувањето на независноста на државата во 1991 година, па...

Левица, ДПА и Алијанса за Албанците не дојдоа по уверенијата за пратеници во ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, ги додели уверенијата на пратениците во новиот собраниски состав од предвремените избори одржани на 15 јули. Левица, ДПА...

Приемниот испит што ги детектира „дупките“ во образованието

Резултатите од приемниот испит во гимназијата „Орце Николов“ се поразителни, особено затоа што ја одразуваат сликата за генералното ниво на знаење на ниво на...

Мицкоски: Од денеска има само една опција – предвремени парламентарни избори

Четири недели Ковачевски имаше можност да избере меѓу двете наши понуди, но од денеска тие веќе не важат и има само една опција -...

Националните безбедносни стратегии на тапет

Иако во Австрија и во Германија постои заеднички став дека европската и светската безбедност се влошени, на Русија не се гледа како на голема...

Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати мора да продолжи, не само во однос...

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во...

За поглаварот од Ватикан, Македонците се засебен народ

Според верскиот аналитичар Бранко Ѓорѓевски, нема дилеми дека посетата на папата е успешна и дека целта е остварена, а во однос на неговите пораки...

Црквата „Свети Јован Богослов Канео“ во Охрид – туристичко место во Република Албанија?!

Повеќемина Македонци што живеат и работат во Германија велат дека воопшто немаше да биде проблем доколку во брошурата пишуваше педантно дека туристичката тура се организира...

Како по четврти февруари

Според политичките аналитичари, здравиот разум кажува дека во време на постковид и постенергетска криза (и на глобален план, не само кај нас), главниот приоритет...