Пензиските друштва го раззеленија средното училиште „Коле Неделковски“ во Велес

Во рамки на кампањата „Засади желба за одржлива иднина“ пензиските друштва денес го посетија средното училиште „Коле Неделковски“ во Велес, каде што го засадија...

Одложувањето на уставните измени е губење време, можеме да останеме во чекалницата за ЕУ...

Нашата цел е да се залагаме што побрзо да влеземе во ЕУ, вели заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, кој одговараше...

Проф. д-р Јовев: Овде само успехот не се простува, тимот што победува не се...

Пациенти, но и вработени на Клиниката за кардиохирургија застанаа во одбрана на директорот проф. д-р Сашко Јовев, кој вчера беше разрешен од министерот Фатмир...

Пациенти револтирани по разрешувањето на д-р Јовев: Срамота е ова што се прави

Пациенти денеска дојдоа пред Клиниката за кардиохирургија кадешто изразуваат поддршка на проф. д-р Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство Фатмир Меџити. Тие посочија...

Преку Уставен суд Сојузот бара сите средношколци да имаат бесплатен јавен превоз

Сојузот на средношколци денеска поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста и законитоста на членот 41 а од Законот за средното образование....

Министерот Меџити ќе провери дали пак нема терапија на Онкологија

Министерот за здравство Фатмир Меџити најави дека ќе ги провери тврдењата дека повторно нема терапија за пациентите на Клиниката за онкологија и радиотерапија, иако...

Условни пресуди за директорите Бесими и Етеми, доктор Вучевски ослободен од вина

Изречени пресудите за пожарот во модуларната болница во Тетово Тетовскиот суд вчера изрече условна пресуда за обвинетите директори Флорин Бесими и Артан Етеми и правното...

Два златни жезла за македонскиот архиепископ г.г. Стефан

Вчера во православниот храм „Света Софија“ во Охрид беше одбележана годишнината од крајот на 55-годишниот спор меѓу МПЦ-ОА и СПЦ Со епископска литургија на МПЦ-ОА...

Артефакти од непроценлива вредност се губат на мистериозни „аукции“

ИЛЕГАЛНА ЗАРАБОТКА СО АНТИЧКИ ПРЕДМЕТИ ЗА КОЛОСАЛНА ИСТОРИСКА ШТЕТА Илјадници артефакти со голема историска и финансиска вредност, вклучувајќи и предмети земени од гробови и археолошки...

Декларација, договор меѓу јавниот и приватниот сектор, економијата пред политиката, извозот над сите нив

Став за медиумите Бранко Азески Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите што ги спроведовме во повеќе...