Црквата на Св. Климент во Македонија била извор на културно влијание многу пошироко од...

Во Охрид, црковното седиште на Св. Климент, се развила Охридската книжевна школа, која дејствувала во рамките на таа Светиклиментова црква и ја одиграла улогата...

Свети Климент предводник на македонската симфонија

Имаме ли ние достојни наследници на Свети Климент, имаме ли како македонски народ Светиклиментова вера, ум и решителност, во каква наказа си ја претворивме...

Четврти обид за судењето за пожарот во тетовската модуларна болница по отсуствата на обвинети...

За денеска во Основниот суд во Тетово е закажан четвртиот обид да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница што се случи на...

Најавен нов јавен повик за линиите 20 и 22, приватните превозници не попуштаат

Приватните автобуски превозници веќе трет ден по ред продолжуваат со протестите преку блокади на неколку од главните сообраќајни точки во главниот град. Според досегашните...

Нема предмет за корупција кој е завршен, вели Николовска, екс-судијката во Стразбур

Поранешната судијка во Судот за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, вечерва изјави дека „нема предмет за корупција кој е завршен“. Таа во...

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Македонија, соопшти владината прес-служба. Владата ја донесе...

Скопјани наоѓаат начини да се пробијат низ блокадата што го „затна“ сообраќајот

Приватните автобуски превозници на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ веќе втор ден протестираат со блокади на три важни сообраќајни точки во Скопје, додека очекуваат решение...

Признавањето на македонскиот јазик во Грција предвесник за признавање на македонското малцинство во соседството

Институционалното признавање на македонскиот јазик во Грција се случува во време кога Бугарија се обидува со сите сили да го оспори постоењето на македонскиот...

Зошто се чувствуваме постаро или помладо, објаснува психологот Билјана Кочоска

Научниците тврдат дека мудроста што доаѓа со стареењето треба да направи човекот да се чувствува добро во својата кожа, независно што кожата е збрчкана...

Краток, практичен водич за висок крвен притисок и коронарна артериска болест

Превенција со здрава исхрана, лекови за висок крвен притисок, холестерол, добра глукорегулација и физичка активност можат да спречат коронарната артериска болест и да се...