Иванов додели „Медал за заслуги за Македонија“ на тројца лингвисти и македонисти

Претседателот Ѓорге Иванов денеска додели „Медал за заслуги за Македонија“ на истакнатите научни работници лингвисти и македонисти, Коста Пеев, Стојан Лекоски и Олга Панкина. Како...

Нема можност да дојде до загадување на водата во градскиот водовод

Според микробиолошките анализи, во водата за пиење на водоснабдителниот систем на градот Скопје нема микроорганизми што би причиниле здравствени проблеми во организмот на човекот....

Две лица повредени во тешка сообраќајка на излезот од Прилеп

Утринава околу 6.14 часот на улица „Леце Котески“ иа излезот од Прилеп, Х.Р.(21) од Прилеп, управувајќи патничко возило „опел астра” со прилепски регистарски ознаки, изгубил контрола...

Социјалните мрежи не знаат за црвени линии

Недолично однесување, навреди, етикетирње, говор на омраза, па дури и повици за насилство се забележуваат сѐ позачестено по последно време на друштвените мрежи по...

МОН: Државната матура да се одржи во предвидените рокови, за секој нов предлог да...

Министерството за образование и наука соопшти дека инсистира државната матура да се одржи на датумите дефинирани во Календарот за организација на учебната 2022-2023 година...

Петта светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија

Од денеска до 21 јуни во повеќе градови низ Македонија ќе се одржува Петтата светска средба на децата бегалци во организација на Републичкото здружение на...

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична пријава за злоупотреба на...

Две лица со пиштол насилно сакале да влезат во автобус на ЈСП, еден уапсен

Две лица попладнево се обиделе насилно да влезат со пиштол во автобус број 16 на Јавното сообраќајно претпријатие, потврдија од МВР. Во 13.30 часот е...

Приведен скопјанец што се барал за издржување на затворска казна

Полицијата привела 39-годишен скопјанец кој се барал за издржување на затворска казна. Имено вчера, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција на подрачјето на Бит...

Билтен

Уапсен тетовец што ограбил трафика Пред угостителски објект на улицата Борис Кидрич во Тетово, полициски службеници од СВР-Тетово го лишиле од слобода 31-годишниот тетовец С.С.,...