Како времето на консумирање на оброците може да влијае на слабеењето

Не е секогаш лесно да најдете време за да јадете оброк во одредено време, особено кога имате многу обврски. Меѓутоа, важно е да внимавате...

Неповторливиот „London Calling“ на „Клеш“

На 14 декември 1979 г. е издадено ремек-делото „London Calling“ од, во таа декада, најдобриот светски рок-бенд „Клеш“. Тоа е годината кога Маргарет Тачер...

Куќата на славните ги објави кандидатите за 2023 година

Починатиот поп-пејач Џорџ Мајкл, 89-годишната икона на кантри-музиката Вили Нелсон и раперката Миси Елиот се меѓу првите кандидати за оваа година за Куќата на...

Како би изгледале различни земји кога би биле жени

Дваесетгодишната уметница по име Алекса, која на Твитер се крие зад профилот КриптоТеа, замислила како би изгледале различни земји во светот ако се претстават...

Никола Ѓуричко со стендап-шоу во Скопје

Фестивалот „Таксират“, во соработка со „Скопје комеди“, го најавува новото шоу на популарниот холивудски актер, овој пат во улога на стендап-комичар - Никола Ѓуричко,...

Перформанси на „Танц. Трансформатор“ низ четири града

Започнува националната турнеја на „Швиндел“, прв од серијата перформанси на „Танц. Трансформатор - Реобмислување на локалната танцова заедница“. Денеска ,со гостување во театарот „Јордан...

Почина модниот креатор Пако Рабан

Шпанскиот моден дизајнер Пако Рабан денеска почина 88-годишна возраст во Франција, соопшти каталонската групација „Пуиг“, сопственик на заштитниот знак што го носи неговото име. -...

Срцевите удари драстично се зголемуваат по пандемијата

Објавена е нова студија што го поврзува зголемувањето на бројот на срцеви удари со последиците од ковид-19. Студијата беше спроведена од институтот за срце...

Влажните живеалишта во Преспа треба да се приоритет за заштита

Повеќе од потребна е обновата на влажните живеалишта и таа треба да зема примат во сите делови од Преспа Од поодамна влажните живеалишта во преспанското...

Новиот аеродромски терминал во Њујорк ќе има 13.000 соларни панели

Новиот терминал на меѓународниот аеродром „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк наскоро делумно ќе се напојува со микромрежа, која наедно ќе биде најголемиот соларен систем...