Со следење 12 совети до 40 отсто помалку малигни заболувања

Денес речиси нема семејство што не се соочило со некој вид рак кај блиските. Бројот на нови пациенти постојано се зголемува, па лекарите постојано...

Климатизацијата е плодна почва за мувла, вируси и бактерии

Последици од прекумерната употреба на клима-уредите Со доаѓањето на летните горештини, многу луѓе поголемиот дел од денот го поминуваат барајќи освежување во климатизирани простори. Без...

Депресијата може да доведе до губење на меморијата

Депресијата може да придонесе за губење на меморијата и обратно, заборавањето во подоцните години може да влијае на психичката состојба, открија научниците што следеле...

Единственото природно езеро на Сицилија пресушува

Поради сушата што ја зафати Сицилија речиси исчезна единственото природно езеро на овој медитерански остров, кој е прибежиште за птиците на патот меѓу Африка...

„Свети Никола“ – една од најстарите зачувани цркви во Овче Поле

Занимливости на Македонија „Свети Никола“ е средновековна селска црква во светиниколското село Буриловци, Македонија. Црквата е гробјанска, прогласена е за споменик на културата на Македонија Црквата...

Прв соло сингл на Вито Славевски

„Ветив“ е првиот соло сингл на Вито Славевски. Се работи за поп-рок нумера која што како што ни сподели Вито, ја посветува на неговата...

Прво место за изворен фолклор за КУД „Бисер“ Кичево на фестивалот во Нова Горица,...

Второто учество на Меѓународниот фолклорен фестивал кој по 23. пат се одржа во Нова Горица, Хрватска, КУД „Бисер“ Кичево го зачини со прво место...

Благој-Блаж Маротов: Најубаво се чувствувам кога на настап се сплотувам со публиката

На домашната музичка сцена Блаж Маротов е актуелен со песната „Бог да ми даде сила“, создадена во семејна музичка работилница на Маротови. Тој вели...

Да им се даде шанса на младите и на храната што носи промени

Со присуство на 70 делегати од конвивиумите од цела Македонија, во неделата се одржа вториот конгрес на „Слоу фуд Македонија“ - „Дојди на трпезата“,...

Фотографиите на Киро Урдин изложени во Букурешт

По извонредниот успех постигнат минатата година во главниот град на Романија, со две изложби на слики во познатата галерија „Константин Бранкуши“, во рамките на...