Французинка живеела 122 години и јадела три намирници секој ден

Истражувањето за животните навики на шест лица што имале повеќе од 100 години довело до интересни заклучоци. Французинката Жан Луиз Калмент беше најстарата личност...

ВИДЕО – Андреа се извини поради инцидентот со македонското знаме додека се фотографираше за...

Македонската претставничка на Евровизија, Андреа Коевска преку видео порака се извини што го фрли македонското знаме за време на фотографирањето во Торино. Таа објаснува...

Децата сè потешко прозборуваат: Како да ги стимулираме и кога да побараме помош

Едно е сигурно, а тоа е дека бројот на деца кои доцнат со проговорување, односно доцнат во развојот, од ден на ден станува се...

Британците извлекоа политички лекции слушајќи ја „Proud“?!

Британскиот медиумски сервис Би-би-си се осврна на евровизискиот настап на Тамара во написот насловен „Пет лекции научени од Евровизија 2019“. - Под условите на новиот...

Децата мора да бидат примени во градинка и училиште, но како да се најдат...

Доколку се штрајкува од понеделник Законот за детска заштита вели дека градинките мора да ги згрижат децата и во услови на штрајк. Директорите на детските...

Избираме фотографија на неделата

📸 „Нова Македонија“ секоја недела ќе избира фотографија на неделата. 📇 Фотографијата секој вторник, на цела страница, ќе се објавува во печатеното издание и на...

Овие знаци откриваат дека ви пречи глутенот

Иако чувствителноста на глутен се смета за модерен тренд, некои луѓе навистина страдаат од таков синдром, а лекарите ги наведоа основните симптоми. 1.Промена на расположение Освен...

Недостигот од витамин Д е ризик по здравјето

Недостигот од витамин Д го загрозува здравјето. Единствен одговор е превенцијата, смета специјалистката за биохемиска анализа Афродита Танеска, дипломирана медицинарка, лабораториска техничарка од Здравствениот...

Не им кажувајте на Македонците што му стори Мариус на швајцарското знаме на „Евровизија“

Како би реагирала Македонија доколку Мариус ја претставуваше на „Евровизија“, на шега се прашуваат љубителите на континенталниот музички избор на социјалните мрежи, откако тој...

Палтото и измешаните музички стилови на „Ај кју“ ја збунија евровизиската публика

Љубителите на изборот за песна на Евровизија, воглавно, немаа пофални зборови за синоќешниот настап на македонските претставници „Ај кју“ (Еуе Cue) во Лисабон, судејќи...