Кои се симптомите на големата кашлица?

Покрај популарниот епитет магарешка, големата кашлица понекогаш се нарекува и 100-дневна кашлица поради должината на симптомите, иако нападите во подоцнежните фази се поретки и...

Промовиран македонски електричен автомобил ЗАС Г20

Група етузијасти од Скопје, здружени во ББ Класик Карс, денеска промовираа македонски електричен автомобил наречен ЗАС Г20. Станува збор за реставрирано „фиќо“, во кое е...

Нашиот дуќан е единствен во Македонија, но нема кој да нѐ наследи

Со наши инструменти свиреле: Драган Даутовски, Илија Џаџев, Марјан Јовановски од „Синтезис“ и многу други. Во оваа работилница се направени и првите тамбури на...

Многумина не знаат за штетното дејство на јагодите

Јагодите се богати со антиоксиданти што го зајакнуваат имунолошкиот систем, а имаат и најмалку калории од сите видови овошје. Сепак, диететичарите посочуваат повеќе ситуации...

Заборавената оставнина на етнологот Васил Хаџиманов од над 8.000 забележани македонски народни песни

„Вера, ќе дојде време кога ќе дојдат некои нови млади учени луѓе што ќе знаат да го ценат ова што јас го работев и...

Европејците се изненадени од македонската реакција за фрленото знаме од Андреа

Љубителите на Евровизија ширум Европа се изненадени од можноста за повлекување на македонската претставничка Андреа од Евровизија по инцидентот со фрлањето на државното знаме...

„Кафетинот“ е генијален изум на фармацевтот Ангел Симов од Гевгелија

Пронаоѓачот на витаминот Ц, Алберт Сент Џорџ, бил роден во Војводина, истражувањето на двајцата нобеловци од Хрватска, Лавослав Ружичка и Владимир Прелог, го отворило...

Голем број на деца со овчи сипаници: Како се пријавуваат и за кого се...

Епидемиолозите појаснуваат дека периодот на инкубација на вирусот трае од десет до 23 дена, а заболените пак се најзаразни двата дена пред да се...

Пронајдени бродот на Одисеј и градот на амазонките?

ТАЈНИТЕ НА ЦРНО МОРЕ Во непрозрачните длабочини на Црно Море, роботска подморница ги пронајде бродот на Одисеј и градот на амазонките? Во аноксичниот слој на...

Воспаленија на уво кај децата: Што да правиме кога се чести?

Најчеста последица од честите повторувачки воспаленија на средно уво е намалениот слух Автор: Д-р Ариф Мемеди, оториноларинголог Воспалението на уво кај децата најчесто се манифестира како...