Мисија за истражување санта мраз на Атлантикот

Тим научници почнуваат мисија да ја истражат огромната санта мраз што се наоѓа на Атлантикот. Ледениот брег со површина од 3.900 квадратни метри плови...

„Картие“ помага богатството на „Ермитаж“ да блесне во полн сјај

Ремек-делата на декоративната и применета уметност од колекцијата на музејот „Ермитаж“ во Санкт Петербург, Русија, и украсите од колекцијата на познатата француска јувелирница „Картие“...

Доделувањето на „оскарите“ првпат без водител

Годинашното доделување на најпрестижните филмски награди „оскар“ ќе се одржи без официјален домаќин, првпат во 30-годишната историја на оваа манифестација, објави Би-би-си. Шефот на...

Исчезна мистериозниот пустински монолит

Исчезна мистериозниот метален монолит што пред 10 дена беше откриен во пустината Ред Рок во американската сојузна држава Јута, пренесуваат светските медиуми. Бирото за управување...

Научниците оживеаја вирус стар 50.000 години, кој може да зарази и денес

Меѓународен тим истражувачи го вратија во живот вирусот стар 48.500 години, кој и по толку долг период може да зарази живи организми. Слоеви од вечниот...

Жените се поиздржливи војници од мажите

Жените војници можат подобро да ги поднесат воените вежби од своите машки колеги, покажува ново истражување на норвешкиот Институт за безбедност ФФИ. Студијата покажува дека...

Првиот турист на Месечината ќе биде Јапонец

Јапонскиот милијардер и тајкун од областа на интернет продажбата, Јусаку Маезава (42) ќе биде првиот што како турист ќе ја посети Месечината. Тој со...

Поранешниот сопруг на Моника Белучи се ожени со 30 години помлада манекенка

Поранешниот сопруг на Моника Белучи, францускиот актер Винсент Касел, се ожени со 31 година помладата манекенка Тина Канакеј. Венчавката се одржа во Бидар, југозападна Франција,...

Израелски археолози пронајдоа опиум во керамика стара 3.500 години

Израелските археолози соопштија дека пронашле остатоци од опиум во керамички садови стари 3.500 години, што ја докажува теоријата дека халуциногената дрога се користела во...

„Симпсонови“ е серија со најдолг рок на траење

Првата епизода од цртаната серија „Симпсонови“ премиерно беше прикажана на 17 декември 1989 година. До денес, „Симпсонови“ го окупираат почесниот епитет на анимираната серија...