Излезе поетската збирка „Простори“ од Антонио Митриќески

Во издание на здружението за уметност и култура „Дијалог“ од Скопје излезе од печат поетската книга „Простори“ од македонскиот режисер, поет и универзитетски професор...

Студенти ќе го истражуваат творештвото на Ацо Шопов

Избрани првите добитници на стипендија Саранда Мехмеди и Иван Антоновски се првите добитници на стипендијата „Ацо Шопов“, која фондацијата „Ацо Шопов – поезија“ одлучи да...

Црногорскиот пијанист Симо Шишевиќ првпат пред македонската публика

Верувам дека овој мој настап ќе биде само прв во низата следни концерти во Македонија, со желба дека волшебноста на оваа уметност во Скопје...

Изложба на уметницата Мелихат Тузун од Турција

Самостојната изложба на Мелихат Тузун од Турција е отворена во галеријата „Ко-ра“ во домот на културата „Кочо Рацин“ – Скопје. Во рамките на меѓународната...

Младиот стрип-автор Методија Стојановски во хрватскиот магазин „ОХОХОзин“

Младиот македонски стрип-автор Методија Стојановски ја има честа да биде вклучен во хрватското стрип-издание „ОХОХОзин“, бр 6. Тоа е алтернативно стрип-списание што претставува различни...

Грант за МСУ за подобрување на пристапноста и инклузијата

Од вкупно 46 пријавени проекти, „МСУ- Скопје ремек-дела за сите“ е единствен македонски проект избран уште во првиот повик за грантови од „Фондот за...

„Ефтеркланг: Македониум бенд“ го преполни паркот на МКЦ на отворањето на „Синедејс“

Пред полното гледалиште во паркот на МКЦ, со македонската премира на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во режија на Андреас и концертот на Ефтеркланг: Македониум...

Доделени наградите на Меѓународниот театарски фестивал „Актерот на Европа“

Со изведбата на претставата „Женски разговори“ работена по текст на Душан Радовиќ, а во режија на Маргарета Табороши со актерката Оља Лопушански од Холандија...

Силјановска Давкова го прими литванскиот диригент и виолинист Џулијан Рахлин

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска во Вила Билјана во Охрид, го прими раководството на македонската меѓународна музичко-сценска манифестација „Охридско Лето“ и литванскиот диригент и...

Релаксирачки серии што ќе ве натераат да заборавите на грижите

Летните вечери се совршени за долги прошетки под ведро небо, но понекогаш и за нивно поминување опуштајќи се со маратон на иконски веќе добро...