Денес почнува 58. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите за животно дело на актерите Мими Таневска -Србиновска и на Јордан Витанов, и со извдебата на претставата „Хеда Габлер“ на...

Љупчо Ќурчиевски алијас Рико Санчез ја делел сцената со Володимир Зеленски

Љупчо Ќурчиевски, на македонската музичка сцена познат како Бубе Тартиф, а во Европа, каде што последните 30 и повеќе години живее и гради успешна...

Бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и...

По повод 18 Април, Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, денеска е овозможен слободен влез во сите национални установи од областа на заштитата...

ФОТО: Кучешки маскенбал во Скопје

Во организација на ЈП „Лајка“ денес во градскиот парк се одржа максенбал на кучиња. Учесниците се натпреваруваа во две категории - најубава маска на куче...

Мики Јовановски Џафер во градите сѐ уште има сонце за три светови!

Кога одекнаа првите тактови на „Сонце за три светови“, песната која на некој начин му ја одбележа кариерата, настана вистинска еуфорија. Песната, еден од...

Кога нема демократска политичка култура, има аномично општество

Се покажа дека во досегашните изборни циклуси, политичката култура на учесниците во изборите најчесто е на ниско ниво. Крајно време е тие да прифатат...

Седум „оскари“ за „Опенхајмер“, меѓу нив и за најдобар филм

Американската Академија за филмски уметности и науки ги додели „оскарите“ на свеченоста што се одржа утрово во „Долби театарот“ во Лос Анџелес. Филмот „Опенхајмер“ (Oppenheimer)...

Над 2.000 филмови пријавени за 3. издание на Интернационалниот етнографски филмски фестивал „Илинденски денови“...

Интернационалниот етнографски филмски фестивал „Илинденски денови“ е настан кој претставува широк спектар на етнографски филмски теми и авторски пристапи во истражувањето на традиционалниот, но...

Кои се симптомите на големата кашлица?

Покрај популарниот епитет магарешка, големата кашлица понекогаш се нарекува и 100-дневна кашлица поради должината на симптомите, иако нападите во подоцнежните фази се поретки и...

Пендаровски одликуваше истакнати уметници: Македонија не сме ние политичарите, Македонија се нејзините артисти

Орден за заслуги за Беговска, Чоревски, Лукаревски, Абази, Николова, Вртев и Унковски Претседателот Стево Пендаровски синоќа на свечена церемонија во Филхармонија, ги одликува со Орден...