Како Виктор Пешчеров ги навлече Норвежаните на пајдушко и на македонските седум осмини

Кога стигнал во Норвешка, Виктор немал големи очекувања, а денес, покрај концертите, работи како професор по класична гитара, а држи и приватни часови по...

Андреа за влакно останала без финале, споделувајќи ја евровизиската судбина на претходниците

Македонската претставничка во Торино била 11-та во второто полуфинале Македонската претставничка Андреа Коевска, која за жал, не се пласираше во финалето на „Евровизија“, според објавената...

Војната фрли сенка врз украинската „Стефанија“, отворајќи и евровизиски музички фронт

Украинскиот фолк-рап бенд Калуш Оркестра победи во синоќеното финале на „Евровизија“ откако европската публика и националните жири-комисии покажаа симболична солидарност за Украина додека државата...

Зеленски: Нашата храброст го импресионира светот, а нашата музика ја освојува Европа

По победата на Украина на „Евровизија“ Нашата храброст го импресионира светот, а нашата музика ја освојува Европа, објави украинскиот претседател Владимир Зеленски, на Фејсбук, по...

Европската поддршка за Украина му донесе евровизиски триумф на „Калуш оркестра“

Украинскиот бенд „Калуш оркестра“ со песната „Stefania“ ги оствари прогнозите победувајќи на 66-то издание на престижното музичко натпреварување „Песна на Евровизија“ што се одржа...

Андреа звучеше моќно, но трендовите и политиката си го прават своето во евровизискиот циркус

Рекоа за настапот на Македонија на „Евровизија“ Андреа беше самоуверена и звучеше моќно, претставувајќи ја Македонија достоинствено и во најдобро светло на „Евровизија“, по сѐ...

Андреа ја потсети Европа на Алиша Кис, но „Circles“ не ја придоби евровизиската публика

На европските љубители на „Евровизија“ им се допаднаа гласот и настапот на Андреа, која доби споредби со познатата американска пејачка Алиша Кис, веројатно и...

Евровизиското финале и годинава без претставник од Македонија

Меѓу десетте финалисти на втората полуфинална веечер не се најде нашата Андреа Коевска, која доста впечатливо, сигурно и моќно ја испеа песната „Circles“ на...

Случајот на Андреа со знамето и дисквалификациите не ѝ даваат на „Евровизија“ да избега...

Непромислениот гест на македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска, која изминатиот викенд го фрли на земја државното знаме, за време на фотографирањето во Торино, на...

Македонско семејство со неговата „југословенска пекарница“ го освојува Сингапур

Пекарница што служи европски печива не е воообичаена за Сингапур. Таков е случајот со „југословенската пекарница“, именувана според државата што веќе не постои, отворена...