„Одам на лов“ во Куманово и во Крива Паланка

Со најновата хит-комедија „Одам на лов“ од францускиот автор Жорж Фејдо, во режија на Деан Дамјановски, театарот „Јордан Х.К.-Џинот“, Велес ќе настапи на фестивалите...

Ново млечно чоколадо ги содржи придобивките од темното чоколадо

Кремастото вкусно млечно чоколадо е едно од најомилените слатки во светот. Но со тој привлечен вкус доаѓаат и огромно количество шеќер и маснотии, што...

„Реквиемот“ на Прајснер за Кишловски во Филхармонија

Прајснер соработуваше со познатиот полски режисер Кшиштоф Кишловски на неговите филмови „Декалог“, „Двојниот живот на Вероника“ и трилогијата „Три бои: сино, бело и црвено“,...

Колагенот е хит во светот веќе некое време

Нега и убавина Колагенот е една од состојките за кои во последно време сè повеќе слушаме. Па, се запрашавме дали е воопшто потребно редовно да...

Францускиот министер најави враќање на бакнежот во филмот

Францускиот министер за култура Франк Ристер објави дека на глумците на француските филмски сетови повторно им е дозволено да се бакнуваат - ако се...

Грција сама „си го одредила“ значењето на термините „Македонија“ и „македонски“

Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна на...

Објавен официјалниот трејлер за првата 3Д-анимирана серија на македонското студио „Ви хаус“

„Агент 203“ е првата 3Д-анимирана серија на македонското студио „Ви хаус анимејшн“ (V house Animation), во целост осмислена и реализирана од домашни креативци –...

Волците биле почитувани како богови и предци на народите

Ромул и Рем, основачите на Стар Рим, биле спасени од волчица, хеленскиот бог Аполон бил роден од волчица, волците доаѓале да ги спасат луѓето...

Првaта серија на Хари и Меган за „Нетфликс“ ќе биде за игрите...

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган ќе ја продуцираат својата прва серија за „Нетфликс“, која ќе се фокусира на спортисти што се натпреваруваат...

Илон Маск и супер-ракетата „Старшип“ немаат време за губење

Извршниот директор на „Спејс екс“ Илон Маск соопшти возбудлив план за тестирање и конструкција на флота ракети „Старшип“ за кои тврди дека евентуално ќе...