„Ефтеркланг: Македониум бенд“ го отвора „Синедејс“

Од утре до 17 јули, во Младинскиот културен центар, ќе се одржува 23. „Синедејс“, кој ќе биде отворен утревечер со проекција на филмот „Ефтеркланг:...

Заедно да работиме за да станеме подобри чувари на нашето културно наследство

Регионалната соработка е клучна Министерот за култура и туризам Зоран Љутков се обрати на настанот посветен на борбата против недозволената трговија со културното наследство во...

„Иванов“ во мојата постановка зборува за судбината на интелектуалецот денес

Зоја Бузалковска, режисерка Книгата „Иванов 1887/1889: две верзии“, од А.П. Чехов, приредена од режисерката Зоја Бузалковска, всушност ги спојува комедијата од 1887 година и драмата...

Објавен романот „Сиви пчели“ на Андреј Курков

Неодамна во рамките на издавачката куќа „Артконект“ беше објавен романот „Сиви пчели“ на Андреј Курков. Андреј Курков (1961) е еден од најзначајните и најпреведувани...

Македонски поети на фестивалот „Стихот во регионот“ во Хрватска

Во рамките на поетскиот фестивал „Стихот во регионот“, во живописното хрватско гратче Врбовец, се одржаа разговор и поетско читање на македонските автори учесници на...

Македонски филмови во јулската програма на Кинотеката

На летната киносцена на Кинотеката на Македонија месецов ќе бидат прикажани остварувања од нашата национална кинематографија, со постар, но и со понов датум на...

Шпански филмови на „Бич филм фестивал“

Во екот на туристичката сезона во Охрид и годинава се одржува седмото издание на „Бич филм фестивал“ од 17 до 1 јули. Годинашното издание...

Еден од најбрилијантните современи писатели, неколкупати номиниран за „нобел“

Збогум за славниот писател Исмаил Кадаре Познатиот албански писател Исмаил Кадаре почина на 1 јули од срцев удар, во болница во Тирана, на 88-годишна возраст....

Националниот џез-оркестар одржа три концерти во Хрватска

Националниот џез-оркестар продолжува со своите концертни настапи надвор од нашата земја, овој пат најавувајќи три концерти во Хрватска, на кои настапи заедно со Рамбо...

Јазикот е живот, припадност, прибежиште, не е само код ниту пак е само татковина

Италијанскиот поет што живее во Риека, Џакомо Скоти, за првпат ги превел нашите врвни поети од македонски на италијански. Од нашата држава не добил...