Голема изложба на Мирослав Масин во Даутпашиниот амам

Изложбата на Мирослав Масин, насловена „Подобро на гранка отколку заглавен во лифт“, ќе биде отворена во Даутпашиниот амам вечерва, во 20 часот. На комплексното...

Томи Џуровски: Овчарот Стојан е инспирација од антологијата на македонските фолклорни класици

Томи Џуровски, графички дизајнер и илустратор Томи Џуровски е еден од четирите победници на натпреварот за илустрација што го организира „Карактер дизајн челинџ“. Илустрацијата со...

ОД ЖИВОТОТ НА ДВЕ ЧАЧКАЛИЦИ

Две другарки чачкалици во чаршија здогледале игла: - Види, робокап! * * * Шетале две чачкалици во парк, кога во тревата еж: - А бе, овие...

Работилница на режисерката Диана Добрева во Велешкиот театар

Диана Добрева, најзначајната театарска режисерка во Европа во овој миг, ќе одржи работилница во Велешкиот театар, на 29 и 30 април. Работилницата е дел...

Промоција на „Денар на валкан тротоар“ од Јовица Ивановски

Вечерва, со почеток во 20 часот, во „Лабораториум“, ќе се одржи промоција на поетската книга „Денар на валкан тротоар“ од Јовица Ивановски. Книгата ќе...

„Летаме заедно“ – мото на годинашниот фестивал „Литера“

Шестото издание на меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“ ќе се одржи од 15 до 18 мај, во Младински културен центар....

Награда за „Бизнисот на задоволството“ во САД

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски ја доби наградата за најдобар долгометражен филм на „Риверсајд филм фестивал“ во Калифорнија, САД. Фестивалот во своето 22-годишно постоење...

Изложбата „Тркало на времето“ на Марко Бањоли во „Чифте-амам“

Во Националната галерија на Македонија, „Чифте-амам“, е отворена мултимедијалната изложбата „Тркало на времето“ на истакнатиот италијански уметник Марко Бањоли. Со оваа изложба „Остен биеналето“...

Мажите често тормозат со историски теми, тоа ми е досадно, жените повеќе живеат во...

Во филмовите на Балканот често имате ликови што имаат проблем со алкохолот, а тоа секогаш се - мажи. Постои едно табу дека жената не...

ЏОЛЕ МАЈМУНОТ

Оваа приказна во својот замрсен заплет е врзана и за Доне, мојот цимер од белградските бруцошки денови. Доне ме дочека во мансардата на Сењак,...