Белград го објави извештајот за преговарачкиот процес со Приштина: Кризата ја достигна својата крајна...

Извештајот на српската Влада за преговарачкиот процес со Приштина е доставен до пратениците, соопшти Парламентот во Белград, јавија српските медиуми. - Извештајот за преговарачкиот процес...

Милановиќ: Ова е доведување во прашање на целиот западен концепт

Хрватскиот претседател со изјава што го разбранува Западот: „Го анектиравме Косово, грабнато е од Србија... А Русија е провоцирана со години!“ Претседателот и врховен командант...

Бугарски партии блиски до Русија ги користат тензиите со Скопје за зголемување на својот...

Во пресрет на претстојните избори во Бугарија одредени партии ја користат тензијата во односите меѓу Софија и Скопје, за да се обидат да го...

Со години ја провоцираат Русија за да избувне војна, сè подлабоко влегуваме во конфликт...

Претседателот и врховен командант на вооружените сили на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, учествуваше на свеченото испраќање на третиот хрватски контингент како дел од активноста...

Време е за формирање Заедница на општини со српско мнозинство, порачаа Шоле и Ескобар

Советникот во американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, посочија дека е време да се формира...

Два вагона-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Заечар

 Два вагона-цистерни со фосфорна киселина денеска се излизгаа во Заечар, но нема истекување ниту опасност по луѓето и околината, соопштија од компанијата „Србија Карго“. Лизгањето...

Меѓусебното признавање да биде основа на предложениот договор, вели Курти

Косовскиот премиер, Албин Курти, денеска изјави дека меѓусебното признавање треба да биде во центарот на француско-германскиот план за нормализација на односите меѓу Косово и...

Евергрин-регионалната приказна за „чеканот и наковалната“

Таканаречениот француско-германски план е документ на ЕУ поддржан од Соединетите Американски Држави, а има цел „да ги утврди принципите на процесот на нормализација на...

Вашингтон не се откажува од отплеткувањето на косовскиот јазол

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс денеска изјави дека САД остануваат активна страна во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина и силно...

Србија веќе плаќа превисока цена за невоведувањето санкции кон Русија, смета Хил

Србија веќе плаќа „превисока цена” за тоа што избегнува воведување санкции кон Русија поради инвазијата на Украина, изјави денеска американскиот амбасадор во Белград, Кристофер...