Кацин: Нема проширување без решавање на сите спорови во регионот

Без решавање на сите билатерални спорови нема да има натамошно проширување во регионот на Западен Балкан, оцени постојаниот претставник на Словенија во НАТО и...

Меркел и Вучиќ: Апсолутно е јасно дека услов за ЕУ е решавањето на косовското...

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вечерва во Белград рече дека прашањето за Косово нема да исчезне и мора да се реши, но дека некои прашања...

Чавушоглу: Операцијата против Курдите не зависи од повлекувањето на САД

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу  денеска изјави дека воената операција против курдските Сили за заштита на народот (ЈПГ), која ја најави Турција...

Сојлу: САД пробуваат да ја спречат Анкара во спроведувањето воени операцијии во Сирија

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека САД се обидуваат да ги ограничат можностите на турските сили во Сирија и да ја...

Вучиќ: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е прекинат поради неформирањето на ЗСО

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со шефот на Делегацијата на ЕП на парламентарниот одбор за стабилизација и асоцијација на ЕУ-Србија Едуард Кукан, меѓу...

Србија и Косово ѕвечкаат со оружје, иако се свесни за ризиците од тоа

Српската војска беше ставена во состојба на готовност, откако државниот врв на Србија тврдеше дека се забележани прелети на дронови во граничните области со...

ЕП: Приштина добро да размисли пред да ја распушти Владата

Косово Известувачката на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон, му порача на претседателот на Косово, Хашим Тачи, да размисли двапати дали е мудро да...

Судири меѓу приврзаниците на Ѓукановиќ и опозицијата во Подгорица

Неколку лица се повредени синоќа во Подгорица во судир помеѓу приврзаниците на Демократската партија на социјалистите и на опозициската коалиција синоќа, пренесуваат медиумите. Како што...

Хил: За Србија има само еден пат, а тоа е Западот и ЕУ

Во пресрет на утрешната најавена средба на амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил со српскиот претседател Александар Вучиќ, тој за Политика изјави дека...

Продолжуваат разговорите на Албанија и Грција за морската граница

Министерството за надворешни работи во Тирана, попладнево индиректно ги отфрли информациите дека е финализиран договорт со Грција за морската границата, соопштувајќи го текот на...