И за територијалните води важат неповредливоста и принципот на суверенитет

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) не ги прифати барањата на словенечките рибари да бидат отфрлени казните што им ги изрече државата Хрватска за...

Изгласана новата влада на Хрватска, Пленковиќ по третпат стана премиер

Пратениците во хрватскиот Сабор синоќа гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ. За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа...

Во голем пожар во пристаништето во Медулин уништени над 30 јахти

Најмалку 30 јахти изгореа во голем пожар што избувна во пристаништето во Медулин на хрватското крајбрежје, јави хрватската национална телевизија ХРТ, повикувајќи се на...

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може да се постигне...

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, синоќа изрази уверување дека може да се постигне привремено одржливо решение за...

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфириј и на седумте епископи кои го придружуваат да влезат во...

(Добро)соседство со блокирање на соседот!?

ЕУ продолжува со политиката на двојни стандарди – за едни важат стандардните критериуми, како што се копенхашките, а за други, како Македонија и Турција,...

Парламентарното собрание на Советот на Европа препорача Косово да биде покането да стане членка...

Тони Гламчевски, дописник на Нова Македонија од Стразбур ПССЕ, како и што се очекуваше даде зелено светло за да Косово стане 47-от член на најстарата...

Бугарија доби преодна влада, првпат положена заклетва пред парламентот

Бугарија денеска ја доби преодната влада на чело со премиерот Димитар Главчев, а на 9 јуни се закажани вонредни парламентарни избори. Народното собрание на вонредна...

Механизмот за реформи и раст на Западен Балкан главна тема на денешното заседание на...

Предлог-регулативата за воспоставување на Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан, во прво читање, е главна тема на денешното заседание на Комитетот на...

Вучиќ: Ќе и предложам на Владата да размисли за повторно воведување на смртната казна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, коментирајќи го убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ рече дека ќе и предложи на Владата кога ќе се формира,...