Еден полицаец е убиен на северот на Косово

Еден полицаец е убиен, а друг ранет во раните утрински часови кога биле нападнати во селото Бањска кај Лепосавиќ, потврди косовскиот премиер Албин Курти....

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на...

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека се надева на подобар исход од дијалогот во Брисел...

ЕУ за првпат соопшти дека Курти е виновен за неуспехот на дијалогот во Брисел

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Петар Петковиќ за „РТС“ изјави дека иако разговорите во Брисел пропаднале, Белград може барем малку да биде...

Грците протестираа со библии и икони, министер им порача дека биометриските документи не се...

На протестот што се одржа вчера во центарот на Атина против новите лични карти, приведени се 32 лица. Со слоганот „нема дигитално електронско ропство, нема...

Возачот на автомобилот заспал и удрил во туристичкиот автобус на влезот во Грција, велат...

Објавени детали за тешката сообраќајка Тешката сообраќајна несреќа во Грција, во која загинаа три лица, се случила кога возачот на автомобил со грчки таблички заспал...

Додик најави отцепување на Република Српска доколку Шмит и даде имот на државата Босна...

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нагласи дека ентитетот што тој го предводи ќе се отцепи од Босна и Херцеговина (БиХ) доколку високиот меѓународен...

Лидерите од Западен Балкан и ЕУ го засилуваат партнерството за стабилност

Претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски во рамки на дводневната посета на Атина, синоќа присуствуваше на неформалната вечера која ја организира грчкиот премиер...

Награда до 10 милиони долари за информации за кибер нападите во Црна Гора

Американскиот Стејт департмент обезбеди награда до десет милиони долари за информации што можат да помогнат да се расветлат кибер нападите извршени против интересите на...

Три лица убиени, тројца ранети во Градачац, сторителот се самоубил

Три лица загинале, а тројца се ранети во Градачац, потврдија од Министерството за внатрешни работи на кантонот Тузла, Босна и Херцеговина. „Лицето откако било лоцирано...

Поплавите во Словенија направија штета од неколку милијарди евра, истакна Голоб

Штетите од катастрофалните поплави во Словенија ќе достигнат неколку милијарди евра, изјави премиерот на таа земја Роберт Голоб. Најголемите поплави досега во Словенија предизвикаа смрт...