Карлсен ја проби бариерата од 2.900 рејтинг-поени!

КУП НА ГЕНЕРАЦИИ „ЈУЛИУС БАЕР“ ВО ЗАБРЗАН ШАХ Светскиот првак во финалето го совлада, со 1,5-0,5 и со 2-0, Индиецот Арјун Еригаиси, во седмиот натпревар...

Струмица во комплетен состав посакува реванш

ОДБОЈКА - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Во првиот меч на гости со холандскиот Динамо Апелдорн, Струмица загуби со 0-3 Одбојкарите на Струмица, првакот на Македонија, вечерва (19...

Македонија шеста, Гавриловски третпат во низа МВП

ЕКИПНО СП ВО КОМПОНИРАЊЕ ШАХОВСКИ ПРОБЛЕМИ На СП учествуваа 33 репрезентации, со по најмногу три шаховски композиции во секоја од осумте групи, или вкупно имаше...

По Купот на Македонија поз­на­ти се учесниците на СП

КАРАТЕ - КАДЕТИ И ЈУНИОРИ Карате-клубот Макпетрол е најуспешен на Купот на Македонија за кадети, јуниори и постари јуниори (до 21 год.), кој се одржа...

„Сѐ е поинаку, ќе видим поуспешни играчи во иднина“

ТЕНИС - РОЖЕ ФЕДЕРЕР ЈА ЗАВРШИ БЛЕСКАВАТА КАРИЕРА Сега светот е поинаков, тенисерите се сменија, медиумите се променија, вниманието на гледачите се промени. Ние се...

Алкараз планира долго владеење како број 1

ТЕНИС Откако стана најмладиот тенисер на врвот на светската ранг-листа, 19-годишниот Карлос Алкараз веќе подготвува план подолго да остане светски рекет број еден, пишува „Ројтерс“....

Речиси целиот турнир ќе се игра на електронски табли и ќе може да се...

ШАХ - РАСТЕ БРОЈОТ НА ПРИЈАВЕНИ ЗА НАСТАП НА „ОПЕН СКОПЈЕ 2022“ На 26 дена до почетокот на турнирот, пријавени се 60 шахисти (шест шахистки)...

Евенепул по триумфот на Вуелта стана и светски првак

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Белгиецот Ремко Евенепул (22) на победата на шпанската Вуелта ѝ ја придодаде и титулата светски шампион во друмски велосипедизам, со спектакуларно соло-возење на делницата...

Ван Влутен до светската титула и со скршен лакт

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Со овој триумф, Ван Влутен на најдобар можен начин ја заокружи извонредната сезона во која победи и на трите грантур-трки, Тур де Франс, Џиро...

Злато за Петкоски, бронза за Блажевски

ЏУДО - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ Македонскиот џудист Доријан Петкоски (категорија до 26 кг) го освои златниот медал, а Томи Блажевски (до 42 кг),...