Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон пред Ивановски и Илиевски

Кениецот Онесмус Киплимо Киплагат е победник на Скопскиот маратон. Тој претпладнево патеката долга 42 километри низ улиците на македонската метропола ја истрча со време...

Фотовест: Маратонец трча во одело како да доцни на бизнис-состанок

Еден од учесниците на Скопскиот маратон трча во невообичаена опрема, носејќи одело во текот на трката низ улиците на главниот град, како што се...

Над 8.500 натпреварувачи од 47 земји

В НЕДЕЛА, 18. СКОПСКИ МАРАТОН Трката повторно се враќа на главниот градски плоштад „Македонија“, откако во минатите неколку години, поради пандемијата на ковид-19, стартот и...

Симултанка на Димитар Илиевски

ШАХ – ПО ПОВОД 50 ГОДИНИ ОД ШО ВО СКОПЈЕ Истакнатиот македонски интернационален мајстор (ИМ) Димитар Илиевски, по повод 50 години од Шаховската олимпијада (ШО)...

Потпишан меморандум за соработка

ШАХ По исклучително плодната соработка помеѓу шахистите ветерани и слепите шахисти и лицата со оштетен вид, претседателствата на здружението шаховски клуб на ветерани „Скопје 72“...

Комплетна доминација на италијанската одбојка во Европа

ИТАЛИЈА ГИ ОСВОИ СИТЕ ОСУМ КОНТИНЕНТАЛНИ ТИТУЛИ Италија е европски првак во сите шест младински категории (мажи и жени) и сениорски шампион за одбојкари и...

Карлсен: Верувам дека Ниман мамел повеќепати

ШАХ – ПО ПОСЛЕДНИТЕ ЗБИДНУВАЊА НА ТУРНИРИТЕ ВО СИНКФИЛД И КУПОТ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА ФИДЕ е подготвена да ја задолжи својата комисија за ферплеј со темелна...

Струмица потклекна во „златниот сет“

ОДБОЈКА - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Во реваншот во Скопје, Струмица го совлада холандски Динамо Апелдорн, со 3-1 (во првиот меч беше 0-3), но го загуби...

Пејчиновски доби стипендија од 200 илјади денари по испливаните 64 километри во последниот подвиг

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со младиот пливач Марко Пејчиновски на која му ја врачи одлуката за стипендија во износ од 200.000 денари,...

Карлсен ја проби бариерата од 2.900 рејтинг-поени!

КУП НА ГЕНЕРАЦИИ „ЈУЛИУС БАЕР“ ВО ЗАБРЗАН ШАХ Светскиот првак во финалето го совлада, со 1,5-0,5 и со 2-0, Индиецот Арјун Еригаиси, во седмиот натпревар...