Авантура со совладување пречки на „ОЦР Скопје“ го качи адреналинот на околу 200 тркачи

Качување по јаже, прескокнување преку дрвен ѕид, носење вреќи наполнети со песок, ползење по кал, фрлање копје, совладување стрмен терен беа само дел пречките...

Адреналинска трка со совладување пречки на „ОЦР Скопје“ ќе се одржи утре на Гази...

Голем е бројот на тркачи што сакаат да ја разбијат монотонијата на трчањето и да ги проверат силата и потенцијалот на своето тело, па...

Дамјан Гроздановски долета од Брисел за да трча на Скопскиот маратон во костум: Одлучив...

Го нарекоа маратонецот што трча во одело како да доцни на бизнис-состанок. Дамјан Гроздановски се појави на вчерашниот Скопски маратон во елегантен костум и...

Скопскиот маратон низ фотографии: Насмеани лица, „бизнисменот“ и кениската доминација

Над 8.500 натпреварувачи од 47 земји, меѓу кои околу 200 трчаа маратон, а над 1.000 полумаратон, учествуваа на годинашното 18-то издание на Скопскиот маратон,...

Фотовест: Маратонец трча во одело како да доцни на бизнис-состанок

Еден од учесниците на Скопскиот маратон трча во невообичаена опрема, носејќи одело во текот на трката низ улиците на главниот град, како што се...

Денеска ќе се одржи традиционалниот Охридски пливачки маратон

Осуммина пливачи, седум во машка конкуренција и една девојка ќе пливаат денеска на патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охридското пристаниште на традиционалниот...

Китинов: Забраните ја направија трката неправедна кон Ѓоковиќ, но нејзината неизвесност нема наскоро да...

Едно од најголемите спортски ривалства на денешницата не доби ново поглавје во Њујорк, откако на САД опен изостана ново соочување помеѓу тениските соперници Новак...

За испливаните 64 километри на Марко му беа потребни натчовечки напори, ја надминa и...

Шеснаесетгодишниот Марко Пејчиновски, дете кое боледува од ретка болест, го преплива Охридското Езеро на релација Охрид – Струга – Свети Наум. Утрово пристигна на...

Стефановски: Отсекогаш имало проблеми со организацијата на Охридскиот пливачки маратон, но годинава тие се...

Се врши притисок да се одржи Охридскиот пливачки маратон. Јас сум секогаш тука да помогнам, тоа е наша најдобра манифестација и греота би било...

Нуров освои злато за Македонија на Медитеранските игри

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако во одлична борба го...