Филип Анастасовски: „Лојал Фанс“ е моето семејство!

И кога ми беше најтешко, кога имав големи зравствени проблеми, Вардар ми беше во срцето. Го сакам воој клуб повеќе од себеси, вели Филип На...

Огњан Циговски избран за претседател на Скијачката федерација на Македонија

Огњан Циговски e избран за претседател, а Јусуф Абдулаи за потпретседател на Скијачката федерација на Македонија (СФМ) од страна на девет клубови од вкупно...

Русинот Евгениј Романов ќе ги брани боите на Македонија

Се надеваме дека Романов ќе биде одлично засилување за македонскиот шах и со своето искуство и знаење ќе придонесе за подобар развој на македонските...

Не можам веќе да навивам за Партизан по говорот на омраза на „Гробарите“

Навредливото однесување на навивачите на белградскиот клуб наиде на осуда Навивачката група „Гробари“ истакна транспарент со пораката „Група со српско име слави бугарски војник, мора...

Светскиот првак Магнус Карлсен ќе игра во Струга

Во машка конкуренција засега се пријавени 38 клуба, со вкупно 79 велемајстори, во женска конкуренција девет клуба, а седум шахистки се со највисоката шаховска...

На 42-годишна возраст почина момчето на Арина Сабаленка, белорускиот хокеар Константин Колцов

Поранешниот белоруски хокеар, Константин Колцов почина ноќеска во Мајами, на 42-годишна возраст. Колцов кој беше актуелен тренер на тимот Салават отиде во САД да...

Фотовест: Маратонец трча во одело како да доцни на бизнис-состанок

Еден од учесниците на Скопскиот маратон трча во невообичаена опрема, носејќи одело во текот на трката низ улиците на главниот град, како што се...

Почина бодибилдерот Мирко Петровски

Повеќекратниот македонски бодибилдинг и фитнес-шампион Мирко Петровски почина денеска во Скопје на 47-годишна возраст. Сочувство по повод смртта на Петровски, меѓу другите, изрази и бодибилдинг...

Шерифовски и Чакаровски ќе настапат на Европското првенство во џудо во Софија

Македонските репрезентативци Еди Шерифовски (категорија до 81 килограм) и Андреј Чакаровски (90 кг) ќе настапат на Европското првенство во џудо во Софија, Бугарија, што...

Нов рекорд на Ѓоковиќ на Ролан Гарос

ТЕНИС Најдобриот тенисер на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ, додаде нов рекорд во својата богата колекција, откако со победата над Литванецот Ричардас Беранкис со 6-1, 6-4,...