Огњан Циговски избран за претседател на Скијачката федерација на Македонија

Огњан Циговски e избран за претседател, а Јусуф Абдулаи за потпретседател на Скијачката федерација на Македонија (СФМ) од страна на девет клубови од вкупно...

Филип Анастасовски: „Лојал Фанс“ е моето семејство!

И кога ми беше најтешко, кога имав големи зравствени проблеми, Вардар ми беше во срцето. Го сакам воој клуб повеќе од себеси, вели Филип На...

Не можам веќе да навивам за Партизан по говорот на омраза на „Гробарите“

Навредливото однесување на навивачите на белградскиот клуб наиде на осуда Навивачката група „Гробари“ истакна транспарент со пораката „Група со српско име слави бугарски војник, мора...

Светскиот првак Магнус Карлсен ќе игра во Струга

Во машка конкуренција засега се пријавени 38 клуба, со вкупно 79 велемајстори, во женска конкуренција девет клуба, а седум шахистки се со највисоката шаховска...

Фотовест: Маратонец трча во одело како да доцни на бизнис-состанок

Еден од учесниците на Скопскиот маратон трча во невообичаена опрема, носејќи одело во текот на трката низ улиците на главниот град, како што се...

Шерифовски и Чакаровски ќе настапат на Европското првенство во џудо во Софија

Македонските репрезентативци Еди Шерифовски (категорија до 81 килограм) и Андреј Чакаровски (90 кг) ќе настапат на Европското првенство во џудо во Софија, Бугарија, што...

Нов рекорд на Ѓоковиќ на Ролан Гарос

ТЕНИС Најдобриот тенисер на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ, додаде нов рекорд во својата богата колекција, откако со победата над Литванецот Ричардас Беранкис со 6-1, 6-4,...

Скопскиот маратон низ фотографии: Насмеани лица, „бизнисменот“ и кениската доминација

Над 8.500 натпреварувачи од 47 земји, меѓу кои околу 200 трчаа маратон, а над 1.000 полумаратон, учествуваа на годинашното 18-то издание на Скопскиот маратон,...

Илина Арсова го искачи шестиот од „Седумте врвови на седумте континенти“

На почетокот од годинава македонската планинарка и алпинистка, Илина Арсова се искачи на врвот Пунџак Џаја, Карстната пирамида (4.884 метри), кој се наоѓа во...

Дамјан Гроздановски долета од Брисел за да трча на Скопскиот маратон во костум: Одлучив...

Го нарекоа маратонецот што трча во одело како да доцни на бизнис-состанок. Дамјан Гроздановски се појави на вчерашниот Скопски маратон во елегантен костум и...