Иџе 16-ти на првата трка во Асен

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски - Иџе заврши на 16-тата позиција на првата трка на патеката во Асен, Холандија во рамки на ТЦР-Европа шампионатот. Иџе...

Ѓоковиќ: Не играв на моето ниво, ќе морам многу да работам

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ загуби од Словакот Мартин Клижан уште на првиот настап на АТП-турнирот во Барселона. - Жалам што не ги оправдав очекувањата...

Спортски вести

ВАТЕРПОЛО - ИЗБРАНИ НАЈДОБРИТЕ ЗА ГОДИНАВА Савиќ е најдобар тренер, Филиповиќ третпат е најдобар играч Селекторот на ватерполо-репрезентацијата на Србија, Дејан Савиќ, е прогласен за најдобар тренер...

Летово ќе се игра онлајн Шаховска олимпијада

Шаховската федерација на Македонија и официјално доби мејл од ФИДЕ за овој настан и наскоро ќе се изјасниме. Се надевам на позитивен став, што...

Триумф на прворангираниот Кралевски

ШАХОВСКИ ТУРНИР „ЕСНАФ“ ЗА ВЕТЕРАНИ ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Александар Кралевски (2.065 рејтинг-поени) триумфира на првиот ветерански турнир во забрзан шах „Еснаф“, кој во чест на роденденот...

СП во Струга ќе се пренесува на официјалниот канал на ФИДЕ

Стручен коментатор ќе биде македонскиот велемајстор Александар Чоловиќ. СП почна вчера, предвидени се девет кола, во возрасните категории над 50 и над 65 години,...

Продолжи размената на тениски „преврати“ помеѓу Федерер и Надал

Од август лани Надал трипати беше на врвот на АТП-листата, а Федерер трипати го надминуваше, како што треба да биде од денеска, со новата...

Венјун и Тингџи играат за светската шаховска титула

Првите две партии завршија со реми. Предвидени се 12 партии, по шест во Шангај и во Чонгкинг, градови од каде што доаѓаат шахистките. Ју...

Спортски вести

На фудбалското Светско првенство (СП) во 2022 година во Катар директно ќе се пласираат 10-те победници во квалификациските групи од Европа, а прва се...

Излезе од печат книгата „Дописниот шах во Македонија“

Из­ле­зе од пе­чат ша­хов­ска­та кни­га „До­пис­ни­от шах во Ма­ке­до­ни­ја“, од авто­рот Љубомир Ха­џи-Ма­нев, истак­нат ма­ке­дон­ски ФИДЕ-мај­стор (ФМ), об­ја­ве­на од издавачка­та ку­ќа „Ба­та прес ми­ле­ни­ум“....