Лазаров: Чест ми е и задоволство што имам ваков посакуван проект

Ва­кви кон­цеп­ти ни се по­треб­ни и тре­ба да се под­др­жат, оти тоа ќе би­де до­бро за Ма­ке­до­ни­ја и за ма­ке­дон­ски­от спорт - из­ја­ви се­ле­кто­рот...

Лазаров: Алкалоид е македонски производ, имам големи амбиции

Новиот суперлигаш, Алкалоид денес ги промовира осумте нови ракометари, како и новиот тренер Кирил Лазаров. Алкалоид минатата сезона избори настап во најсилната конкуренција, во Суперлигата,...

Пендаровски ја прими кадетската репрезентација по триумфот во Летонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими македонската кадетска ракометна репрезентација, по освоениот ЕХФ шампионат (до 18 години) месецов во Летонија. Претседателот Пендаровски упати честитки за...

Пехарот за Еурофарм Пелистер

Во финалето, битолчани по изведувањето пенали (7-6) го победија Целје, откако претходно мечот беше прекинат поради лошите временски услови РАКОМЕТЕН ТУРНИР „СТРУГА 2022“ Еурофарм Пелистер е...

Дерби-дуелот му припадна на словенечки Целје

Целје со 36-28 го победи бранителот на трофејот Вардар и денеска во финалето ќе се обиде по вторпат да триумфира во Струга РАКОМЕТЕН ТУРНИР „СТРУГА...

Вардар и Целје со втори победи

Вардарци беа подобри од Бутел со 32-20, додека Целје во неизвесен меч минимално го совлада Алкалоид со 29-28 РАКОМЕТЕН ТУРНИР „СТРУГА 2022“ Екипата на Алкалоид предводена...

Златната македонска генерација од Рига има потенцијал за уште поголеми успеси,...

Успехот што го постигнаа кадетите на последното првенство е огромен и многу значаен, како за нив самите, така и за македонскиот ракомет и неговиот...

Фаворитите победнички на почетокот

Најубедлив по првиот ден беше Целје, кој славеше над Бутел со 30-20 РАКОМЕТЕН ТУРНИР „СТРУГА 2022“ Ракометарите на Еурофарм Пелистер, Вардар и на Целје почнаа со...

РФМ ќе ги награди златните кадети со 700.000 илјади денари

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов денес се сретна со македонската кадетска репрезентација која завчера го освои ЕХФ шампионатот што се...

Македонија се врати во елитата

Во финалниот дуел одигран во Рига, избраниците на селекторот Радослав Стојановиќ ја совладаа Швајцарија, со 24-22, и се вратија во дивизија А РАКОМЕТ – ПО...