Пејчиновски доби стипендија од 200 илјади денари по испливаните 64 километри...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со младиот пливач Марко Пејчиновски на која му ја врачи одлуката за стипендија во износ од 200.000 денари,...

САД со нов рекорд

КОШАРКА – СП ЗА ЖЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА Тие во четвртото коло ја совладаа Јужна Кореја, со 145-69, што претставува и највисока победа во историјата на...

Пропуштивме да покажеме дека знаеме да бидеме достоинствени и во најтешките...

Од наш агол Натпреварот во Скопје помеѓу Македонија и Бугарија, кој беше тензичен, на моменти и груб, повеќе од фудбалските случувања на теренот ќе се...

Македонија трета, се чека ждрепката за ЕП 2024

ФУДБАЛ - ЛИГА НА НАЦИИ, ЛИГА Ц Македонија загуби од Бугарија (0-1), но останува во лигата Ц во следното издание во ЛН. Севкупно, ефектот на...

Карлсен ја проби бариерата од 2.900 рејтинг-поени!

КУП НА ГЕНЕРАЦИИ „ЈУЛИУС БАЕР“ ВО ЗАБРЗАН ШАХ Светскиот првак во финалето го совлада, со 1,5-0,5 и со 2-0, Индиецот Арјун Еригаиси, во седмиот натпревар...

Со Менкиноски ќе победевме 17-0, „Трето полувреме“ и заслужените свирежи

Мечот со Бугарија привлече големо внимание и на Твитер Кој ѝ недостигаше на Македонија за да победи убедливо, свирежите за бугарската химна и моментниот пад...

Струмица во комплетен состав посакува реванш

ОДБОЈКА - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Во првиот меч на гости со холандскиот Динамо Апелдорн, Струмица загуби со 0-3 Одбојкарите на Струмица, првакот на Македонија, вечерва (19...

Македонија шеста, Гавриловски третпат во низа МВП

ЕКИПНО СП ВО КОМПОНИРАЊЕ ШАХОВСКИ ПРОБЛЕМИ На СП учествуваа 33 репрезентации, со по најмногу три шаховски композиции во секоја од осумте групи, или вкупно имаше...

Германците ќе добијат по 400.000 евра за светската титула

ФУДБАЛ Германските фудбалери ќе добијат по 400.000 евра доколку триумфираат на Светското првенство (СП) во Катар годинава. Освојувањето на второто место, односно пораз во финалето,...

Хо­лан­ди­ја одново е полуфиналист, Хр­ват­ска ќе дебитира

ФУДБАЛ - ЛИГА НА НАЦИИ Хрватска и Холандија со победи на последните натпревари во Лигата на нации (ЛН), над Австрија (3-1), односно Белгија (1-0), си...