Левандовски по стапките на Роналдо и на Меси

Полскиот напаѓач стана трет фудбалер со најмалку 100 гола во европските клупски натпреварувања, по Роналдо, кој има 145, и Меси, со 132 погодока ФУДБАЛ Роберт Левандовски...

За трофејот ќе играат и три европски прваци, шест дебитанти…

ФУДБАЛ - ЛИГА ЕВРОПА Новата сезона на фудбалската Лига Европа (ЛЕ) почнува денеска, а ќе играат, меѓу другите, три поранешни европски прваци и шест дебитанти...

Македонија Алкалоид почна убедливо

Во категоријата над 65 години екипата на Македонија, која ја сочинуваат членови на ШК на ветерани Скопје 72, ја совлада фаворизираната Италија со 2,5-1,5 ШАХ...

Ѓоковиќ е најдобар во историјата на тенисот според титулите, истакна Надал

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека Србинот Новак Ѓоковиќ е најдобриот играч во историјата на тенисот според освоените титули. - Бројките се бројки, а статистиката...

Осум медали за Дрим

На турнирот во Биелина настапија повеќе од 600 натпреварувачи, од 60 клуба од 11 држави ЏУДО - „ТРОФЕЈ ПАНТЕР“ Џудистите на клубот Дрим од Струга постигнаа...

СП во Струга ќе се пренесува на официјалниот канал на ФИДЕ

Стручен коментатор ќе биде македонскиот велемајстор Александар Чоловиќ. СП почна вчера, предвидени се девет кола, во возрасните категории над 50 и над 65 години,...

Дебитантите во ЛШ се подготвени за најголемата сцена

Патувањето на Унион Берлин, играјќи во три клупски натпреварувања на УЕФА, не е ништо помалку од бајка, а настапот на Антверпен, исто така, нуди...

Довербата што ни беше укажана со ЕП ја оправдавме целосно

Од пласманот што го постигнавме секако дека сум задоволен, оти тој е и најголемиот успех во нашата машка репрезентативна одбојка. И конечниот распоред на...

Последна шанса за пријавување на „Визер скопскиот маратон“ 2023

Полека, но сигурно наближува најголемиот спортски настан за оваа година. Уште 12 дена нѐ делат од најпознатата трка во Македонија и на Балканот, „Визер...

Спортски вести

ТЕНИС - ДЕЈВИС-КУП Дебитантот Финска во четврт-финалето Актуелниот првак Канада, потоа ланскиот финалист Австралија, како и Србија, Чешка, Финска, Холандија, Италија и Велика Британија се пласираа...