БРИКС апелира за поголема соработка во справувањето со природните катастрофи

Поттикнување на напорите за зајакнување на меѓусебните врски во случај на вонредни состојби Меѓу клучните сектори каде што земјите од БРИКС планираат да ја зголемат...

Солидарната Данска ќе плаќа отштета за климатските промени

Богатата земја реши да го сруши табуто кога станува збор за решавање горлив светски проблем Таа е првата држава-членка на Обединетите нации што понуди директна...

Германија работи на нова стратегија во безбедноста

Клучни цели во процесот на градење нови одбранбени политики Германската национална безбедносна стратегија не треба да цели само на враќање на статус квото туку треба...

Кина доминира во светскиот извоз на микрочипови

Американскиот претседател Џо Бајден се очекува да го потпише законот за микрочипови, чија цел е зголемување на конкурентноста на американската индустрија во оваа сфера,...

Кој предничи во изградбата на суперкомпјутерски системи

Моментално најмоќниот суперкомпјутер во Кина е „Санвеј таиху лајт“, кој е рангиран на шестото место во светот, пишува Џанг Џихао за „Чајна дејли“ Светските суперсили...

И Американците и Русите и Кинезите развиваат суперсонични ракети

Големите сили во трка за развивање најсовремени оружја Конгресната служба за истражување (ЦРС), непартиска агенција која собира информации за американските законодавни тела, неодамна објави извештај...

Светска агенда септември 2022 година

25 септ., Италија: Коалицијата предводена од Џорџа Мелони, лидерката на ултрадесничарската партија Браќа на Италија, може да ја освои победата и мнозинството на...

Американците не знаат како да се живее во ерата на дезинформации

Во сите времиња лагата се сметала за дозволена алатка за решавање конфликти, сепак таа имала споредна улога, пишува Димитриј Косирев за „РИА новости“ Дали недовербата...

Дали попушта западното единство за Украина?

Парадоксално, зголемените трошоци за воениот конфликт се чини дека се помалку одржливи за богатите демократски земји од Европската Унија отколку за изолираната Русија, пишува...