Нова светска трка за нуклеарно вооружување

Раскинете доволно договори и ќе добиете нуклеарна трка како од времето на Студената војна, ама овој пат заедно со Кина Поминаа неколку генерации откако заврши...

Романија не знае како да се справи со мечките

Доколку продолжат нападите врз локалното население, мечките може да се најдат во предизборните партиски програми, истакнуваат Луиз Гијо и Клаудија Кијапа за „Политико“ Како да...

Трамп се закани дека САД ќе се повлечат од Светската трговска организација

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од Светската трговска организација (СТО) доколку не види подобрување во начинот на работа...

Земјоделските протести се шират низ Европа

Европската комисија треба да започне стратегиски разговори со синдикатите на земјоделците, земјоделските бизниси и со експертите во обид да го изгаси пожарот. Но, како...

Ковид-19 ја промени популарноста на светските лидери

Индискиот премиер Нарендра Моди е политичар со највисок рејтинг меѓу изборот на светски лидери во анкетата објавена од „Морнинг консалтинг“. Сепак, рејтингот на Моди...

Туризмот на Блискиот Исток се бори за опстанок

Туризмот игра важна улога во економиите на земјите како Египет, Јордан и Либан. Но резервациите за посетители се намалуваат поради стравувањата околу блискиот конфликт...

Азија ја предводи безготовинската револуција

Њујорк неодамна им забрани на продавниците да одбиваат плаќање во готовина. Градскиот совет гласаше за да ги ограничи „ексцесите на дигиталната економија“. Со одлуката...

Ковид-19 го разболи и меѓународниот туризам

Светот неделава, на 27 септември, го одбележи глобалниот ден на туризмот, а целта беше да се „поттикне свеста кај меѓународната заедница за важноста на...

Туризмот претрпи огромни загуби минатата година

Новите податоци што ги објави Советот за светски туризам и патувања покажуваат дека пандемијата му нанела катастрофален удар на светскиот туризам лани. Овој сектор...