Грицките и слатките – ризик од рак на дебелото црево

Здрава храна Една нова студија покажа дека ултраобработената храна, вклучувајќи ги популарните грицки и слатки пијалаци, може да го зголеми ризикот од рак на дебелото...

Зошто оревите се едни од најздравите намирници

Здрава храна Оревите се одлична ужина за нашето здравје, а пред сѐ имаат одлично дејство на мозокот и меморијата. Имено, оревите имаат многу нутритивни придобивки...

Три зачини што ги „чистат“ белите дробови

Здрава храна Голем број истражувања покажале дека консумирањето одредени видови храна и пијалаци му помага на телото да се ослободи од штетните материи во организмот....

Четири намирници што не треба да ги купувате замрзнати

Здрава храна Професионалните готвачи не се согласуваат со сите одговори, но има некои намирници што никогаш не треба да ги купувате замрзнати. Леб: Иако можеби е...

Како да се извлечат најмногу здравствени придобивки од лукот?

Здрава храна Лукот е едно од најстарите култивирани растенија во светот и може да се најде речиси во секоја кујна. Меѓутоа, тој не е само...

Цедените сокови не се поздрави од целото овошје и зеленчук

Здрава храна На социјалните мрежи се шири тренд што го популаризира консумирањето цедени сокови од овошје и зеленчук затоа што, наводно, се поздрави. Меѓутоа, експертите...

Јапонско јаболко против предвременото стареење

Здрава храна Сезона е на јапонското јаболко, кое во светот е познато и под името каки јаболко. Потекнува од Азија, а во Кина повеќе од...

Потопете ги бадемите во вода во текот на ноќта

Здрава храна Бадемите се вистинска ризница на хранливи материи. Богати се со витамини и минерали, а во помали количества и здрави масти. Пред сѐ, тие...

Храна за да изгледате и да се чувствувате помладо

Здрава храна Се подразбира дека она што го јадете има значително влијание врз вашето здравје и изглед. Еден начин на исхрана особено може да ви...

Неколку причини зошто треба да јадете мандарини

Здрава храна Сезоната на мандарините започнува, а ова овошје се препорачува да се јаде често, бидејќи е богато со витамин Ц, го штити нашиот имунитет...