Гравот е врвна суперхрана

Студија финансирана од Светската здравствена организација покажа дека само 20 грама од оваа намирница дневно го намалуваат ризикот од смрт за околу осум проценти....

Јаткастите плодови го намалуваат ризикот од депресија

Здрава храна Една неодамнешна студија покажува дека јадењето јаткасти плодови може да има изненадувачки придобивки за нашето ментално здравје, пренесува „Њујорк пост“. Истражувањето, чии резултати беа...

Пијалаци што ги исфрлаат насобраните токсини

Здрава храна Осум пијалаци што можеби не ги знаете се природни диуретици и имаат неверојатно моќна функција во чистењето на организмот. Со нивна помош, меѓу...

Семките од лубеница можат да бидат многу корисни

Здрава храна Семките од лубеница му помагаат на нашето тело да се ослободи од токсините, а чајот направен од нив особено им се препорачува на...

Совршен летен појадок што освежува и дава енергија

Здрава храна Овошната салата е идеален оброк за топлите летни денови, без разлика дали ви треба алтернатива за појадок или ужина што ќе ве освежи...

Грицки што можете да ги јадете дури и доцна навечер

Според здравствените експерти, 75 отсто од грицките што ги јадеме се многу обработени, што може да биде погубно за нашето здравје. Но не само...

Трикови за да се избере најдобрата лубеница

Колку и да сакаме да јадеме лубеница во текот на целата година, најдобро време за купување на ова овошје е во текот на неговата...

Намирници што го намалуваат ризикот од рак на дебелото црево

Здрава храна Исхраната богата со зеленчук, интегрални житарки и грашок може да го намали ризикот од развој на рак на дебелото црево кај мажите за...

Намирници што се неверојатно здрави кога се јадат сурови

Одредени намирници ја губат својата хранлива вредност по термичка обработка, па затоа е подобро да се јадат сурови. Цвекло: Цвеклото е хранливо и богато со...

Напиток од цимет и мед за забрзување на метаболизмот

Во последно време на социјалните мрежи се споделува магичен пијалак што го забрзува метаболизмот и помага при слабеење, а е направен од мед, цимет...