Храната со горчлив вкус има благотворно дејство на организмот

Здрава храна Што имаат заедничко цикоријата, грејпфрутот и прокељот? Тие содржат супстанции што се откриени од рецепторите за горчлив вкус на нашиот јазик. Тие се...

Дали е здраво да се јадат јајца секој ден?

Здрава храна Многумина од нас јадат јајца секој ден, особено за појадок. Оваа намирница е еден од најпопуларните и најприфатливи извори на протеини што нѐ...

Сардината е намирница полна со витамин Д

Здрава храна Сардините се исклучително хранливи и може да се сметаат за суперхрана поради нивната висока содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Д и...

Четири намирници за здрав и хранлив појадок

Здрава храна Појадокот им помага на срцето, коските, метаболизмот... и важно е да се знае која храна е добра за консумирање наутро. Експертите секогаш ќе...

Чајот со мраз е нов трик што го зајакнува имунитетот

Зимската сезона е време на вируси, грип и настинки, па затоа е многу важно да се работи на превенција и зајакнување на имунитетот. Еден...

Што се случува во телото четири часа по јадење ореви

Здрава храна Само четири часа откако сте јаделе ореви или сте пиеле масло од орев, нивото на холестерол и флексибилноста на крвните садови може да...

Мускатното оревче е чудесен зачин

Здрава храна Мускатното оревче доаѓа од Индија, каде што има долга традиција во лекувањето, а неговите лековити својства се ценети и во современата фитотерапија. Затоа...

Зеленчук што е најдобар за слабеење

Здрава храна Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а содржи и многу влакна, кои ќе ви помогнат подолго да се чувствувате сито. Дополнително, важно...

Медот од тиква има голем број придобивки

Здрава храна Тиквата е еден од најконцентрираните извори на алфа-линоленска киселина, есенцијална омега-3 масна киселина што е многу добра за здравјето на срцето. Медот од...

Супермоќен пијалак што го чисти телото од токсини

Здрава храна Брзото темпо на живот и нередовната исхрана нѐ принудија повеќе да внимаваме на нашето здравје. Тоа можеби не е толку лошо, бидејќи нашето...