Намирници за природна детоксикација

Здрава храна Ако во последно време се чувствувате уморни, можеби ќе ви треба детоксикација на телото. Нема причина да не го исчистите телото од токсини...

Здрави овошја што треба да ги вклучите во вашата исхрана

Здрава храна Овошјето често се смета за здрава ужина, и тоа со добра причина. Толку многу видови овошје нудат низа целосно природни витамини, минерали, влакна...

Завршете го денот со здрав кашест сок од банана и ѓумбир

Здрава храна Ноќта е идеално време за ужина во форма на кашест сок, особено ако е здрава и ви помага да го зајакнете имунитетот. Потребни состојки:...

Колку вода треба да пиете дневно?

Здрава храна Водата е важна за човечкото тело бидејќи сочинува околу две третини од нашата телесна тежина, транспортира хранливи материи и отпадни материи во нашето...

Причини зошто е добро да се консумираат јагоди што почесто

Здрава храна Со доаѓањето на потоплите денови започна сезоната на јагодите, вкусна и омилена намирница на многумина, која освен со вкусот нѐ освојува и со...

Четири намирници за здрав и хранлив појадок

Здрава храна Појадокот им помага на срцето, коските, метаболизмот, а важно е да знаете кои намирници е добро да ги консумирате наутро. Претставуваме четири намирници...

Видови на овошје за согорување калории

Здрава храна Овошјето има помалку калории од другите слатки намирници, а освен тоа содржи и повеќе влакна што се неопходни за правилно варење и кои...

Јајцата се еден од најбогатите извори на холин

Здрава храна Јајцата се составен дел на многу јадења, а често многу луѓе ги јадат за појадок или за ужина. Најпогодна опција за ужина е...

Ленено семе во дневната исхрана

Здрава храна Додавањето една лажица ленено семе во вашата дневна исхрана може да има многу позитивни ефекти врз телото. Лененото семе е богат извор на...

Ѓумбирот го подобрува имунитетот, дури и во мали количества

Здрава храна Една намирница речиси секогаш е на листата на најздрави, а сега истражувачите открија дека таа може значително да го подобри имунитетот, дури и...