Чаеви што го продолжуваат животниот век

Здрава храна Улонг-чај: Улонг-чајот, популарен во Кина, се прави од истите листови чај како црниот и зелениот чај. Како и сите вистински чаеви, улонг содржи...

Суперхрана за подолг и поздрав живот

Овие седум намирници се полни со хранливи компоненти, витамини и со минерали, немаат многу калории, а ја даваат неопходната енергија. Ако консумирате повеќе од...

Докажани здравствени придобивки од лукот

Лукот (Allium sativum L.) е вид растение во фамилијата лукови. Негови блиски сродници се кромидот и празот. Расте во многу земји и е намирница...

Храна добра за црниот дроб

Здравиот црн дроб значи здраво тело. Црниот дроб е орган одговорен за согорување на јаглехидратите, создавањето гликоза и детоксот на телото. Дисфункционалноста на црниот...

Црешите имаат богат нутритивен, но и антиоксидативен состав

Сезоната на црешите е во полн ек! Оваа суперхрана содржи низа соединенија со позитивно дејство за нашето здравје. Освен што се богати со антиоксиданти,...

Зошто дињата е здрава за вас и за вашето тело?

Дињата е едно од овошјата со најмногу вода во себе. Тоа значи дека дињата е одлична во превенција на дехидрацијата, но тоа не значи...

Брокула – витаминска бомба

Брокулата е зеленчук што асоцира на мало дрво. Се наоѓа во групата зеленчуци како што се зелката, карфиолот и прокељот. Таа е витаминска бомба....

Каков вид зеленчук може да го намали шеќерот во крвта?

Здрава храна Новото истражување спроведено во Велика Британија покажа дека одреден вид зеленчук може да помогне да се намали нивото на шеќер во крвта за...

Праските како десерт и лек

Здрава храна Праските се идеално овошје за летните жеги, сочни се, слатки, но и многу здрави. Има повеќе причини зошто треба да бидат дел од...

Прехранбени навики што го зголемуваат салото

Здрава храна Стомачното масно ткиво може да предизвика низа здравствени компликации, како срцеви заболувања и дијабетес, доколку долго време не се презема ништо. Поради тоа,...