Цела одбојкарска екипа исчезната под урнатините од земјотресот во Турција

Разорните земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени според Рихтеровата скала што го погодија југот на Турција однесоа повеќе од 2.100 животи, според...

Бугарија никогаш не била закана за националната безбедност на Македонија, вели Донев

Бугарија никогаш не била закана за националната безбедност на Македонија, изјавил бугарскиот премиер Галаб Донев на брифинг со новинарите за случувањата на бугарско-македонската граница...

Гутереш предупредува на нуклеарна закана и стравува дека војната во Украина може да се...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази страв дека војната во Украина ќе се прошири, во забелешките до Генералното собрание на ОН во Њујорк, во време...

ЕУ свикува кризен состанок за испраќање тимови за пребарување и спасување по разорните земјотреси...

ЕУ ќе свика кризен состанок на Интегрираниот политички кризен одговор (ИПЦР) поради земјотресите што ги погодија Турција и Сирија. На средбата ќе стане збор за...

По средбата со Лајчак, Курти објави дека Косово го прифаќа предлогот на ЕУ за...

Косовскиот премиер Албин Курти, по средбата со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак, соопшти дека Косово го прифаќа...

Бебе извлечено од урнатините по разорниот земјотрес

Два силни земјотреси утринава ја погодија областа на Турција. Разорниот земјотрес бил со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна...

Може ли да се превиди земјотрес? Холандски научник ја објавил катастрофата на „Твитер“ пред...

Научникот Френк Хугербитс од Харлем во Холандија на 3 февруари годинава во 13.03 часот на својот „Твитер“ објавил дека Турција, односно нејзиниот југоцентрален дел...

ВИДЕО – Спасено петгодишно девојче, седум часа чекало под урнатините по земјотресот во Турција

Петгодишно девојче е спасено од урнатините седум часа по земјотресот, јавуваат турските медиуми. Малата Ајсе живеела со своите мајка, татко и брат во шесткатница во...

Турција се тресе: Земјотрес и во Истанбул

По двата разорни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во близина на границата со...

Втор силен земјотрес ја погоди Турција, над 1.200 мртви

Турција извести дека втор силен земјотрес за помалку од 12 часа го погоди југоисточниот дел на земјата, а државните медиуми во Сирија објавија дека...